Доступність посилання

ТОП новини

В Ужгороді відкрили пам’ятку культури, яку місто ледь не втратило


В Ужгороді відбулося офіційне відкриття відреставрованої пам’ятки архітектури XVIII століття «Совине гніздо», яку місто відновило за рахунок фінансування Європейської комісії. Ужгород взяв участь у спільному з Польщею проекті «Ярослав-Ужгород: спільна ініціатива для покращення туристичної привабливості історичних міст-побратимів», заявив на відкритті мер Ужгорода Богдан Андріїв.

Реставрація пам’ятки супроводжувалася скандалом. Ужгород ледь не втратив проект. Партнерську угоду з поляками попереднє керівництво міста підписало ще у травні 2013 року. За два роки після укладення угод та отримання першого траншу в розмірі до 200 тисяч євро з Брюсселя українська сторона так і не почала реконструкцію історичної пам’ятки. Загалом на реконструкцію передбачалось виділити близько мільйона євро.

Завдяки журналістському розслідуванню програми Радіо Свобода і телеканалу «UA:Перший» «Схеми» з’ясувалося, що Ужгородська міська рада замість виконувати умови гранту, уклала угоду з благодійною організацією «Закарпатське агентство з інвестицій, інновацій та розвитку», всупереч рішенню грантодавця і умовам Партнерської угоди, дозволила небюджетній установі використовувати європейські гроші. Коли казначейство не пропустило такі платежі, громадська організація звернулася до суду з позовом до виконавчого комітету. У результаті грантові кошти на валютному рахунку були заблоковані, суд задовольнив позов про стягнення 1,7 мільйона гривень на користь громадської організації.

Після журналістського розслідування прокуратура області розпочала розслідування за статтею «зловживання владою або службовим становищем». Вищий господарський суд України за результатами розгляду касаційної скарги прокуратури скасував рішення судів першої й апеляційної інстанцій у справі про стягнення з бюджету міста цих коштів.

У березні 2016 року Господарський суд області, підтримавши позицію прокуратури області й Ужгородської міської ради, закрив справу щодо використання грантових коштів, виділених Польщею на реконструкцію архітектурної пам’ятки «Совине гніздо», оскільки громадська організація відмовилася від своїх претензій.

Іштван Цап, заступник міського голови у коментарі Радіо Свобода сказав: «Цей об’єкт ми отримали у спадок у надзвичайно складному стані як з документальної, так і з будівельної точки зору. Нам довелося у стислі терміни виправляти помилки, накопичені за кілька років. Якби ми не змогли реалізувати проект, ми б потрапили у «чорний список» Європейської комісії по грантових програмах і могли б забути на років 10 про будь-які проекти європейських фондів. Але нам вдалося грамотно все здійснити».

Історичну пам’ятку в Ужгороді відкрили після реконструкції та судів
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:01:05 0:00

Планується, що у винних погребах буде створено Музей вина. Верхня ж частина «Совиного гнізда» розглядається як виставкова зала. Очікується, що тут розмістять мистецькі роботи з фондів Закарпатського обласного художнього музею імені Бокшая, якому бракує приміщень для експозицій.

XS
SM
MD
LG