Доступність посилання

ТОП новини

У Дніпрі відкрили виставку українського художника і розвідника Миколи Глущенка


Виставка українського художника Миколи Глущенка у Дніпрі
Виставка українського художника Миколи Глущенка у Дніпрі

У Дніпрі, у Художньому музеї, відкрили першу масштабну виставку живопису Миколи Глущенка, імпресіоніста і розвідника. Експозиція зайняла 5 музейних залів.

Виставка «Жити у кольорі» приурочена до 115-річчя Миколи Глущенка, якого називають «українським Моне» і вважають корифеєм українського імпресіонізму.

За радянських часів Глущенко був розвідником, працював у Європі. Тільки після Другої світової війни він повернувся до України і почав малювати.

Дослідники кажуть: за життя Миколи Глущенка про його роботу у розвідці ніхто із знайомих і колег не знав. Ця сторінка його біографії досі цілком нерозкрита, каже мистецтвознавець Людмила Тверська.

«Все покрито завісою невідомості, всі ті документи досі мають секретність. Він крутився у найвищих ешелонах гітлерівської Німеччини. Одним із перших назвав точну дату початку війни», – зауважує Людмила Тверська.

Виставка у Дніпрі об’єднує кілька періодів творчості митця. Як розповіли куратори, музей володіє сотнями робіт Миколи Глущенка, переважна більшість яких — живописні полотна, передані до музейного фонду власне автором у 1974 році.

«Тут – і добре упізнаваний Глущенко 60-х – 70-х років: виважений у композиції, правдивий у лінії, точний у ритмі, рвучкий у кольорі. А ось – малознайомий Глущенко 40-х – 50-х років, у стані випробування соцреалізмом: ліричний, але «докладний», в творчім пошуку, але відданий настрою. І все це – переважно Глущенко-пейзажист. Лірик і естет, що вдається до пейзажу як до засобу втілення настрою, переживань, філософського осмислення природи, її творчого начала», – пояснює заступник директора художнього музею Сергій Несмачний.

Усі роботи Глущенка з фондів музею розмістити на виставці не змогли, тому планують «другий етап».

Микола Глущенко народився 1901 року у містечку Новомосковську на Придніпров’ї, потім переїхав на Донбас, мобілізувався до армії Денікіна, далі поїхав у Польщу та втік до Німеччини. У Берліні він закінчив приватну художню школу та Вищу школу образотворчого мистецтва, познайомився з українськими діячами – гетьманом Павлом Скоропадським, письменником Володимиром Винниченком, режисером Олександром Довженком. Згодом переїхав до Парижа, там відкрив власне ательє і набув слави пейзажиста. Саме у Парижі у 1926 році він почав працювати на радянські спецслужби як агент «Ярема».

XS
SM
MD
LG