Доступність посилання

ТОП новини

Тиран чи легенда? Світові лідери неоднозначно реагують на смерть Фіделя Кастро


Фідель Кастро, 1953 рік
Фідель Кастро, 1953 рік

На Кубі триває жалоба за Фіделем Кастро, кубинським революціонером, який очолював комуністичну острівну державу упродовж майже півстоліття. Кастро помер увечері 25 листопада у віці 90 років. Як же на смерть Фіделя Кастро реагують світові лідери?

Новообраний президент США Дональд Трамп дуже лаконічно відреагував на новину про смерть колишнього кубинського президента Фіделя Кастро. У своєму Твіттері Трамп написав: «Фідель Кастро мертвий».

Під час виборчої кампанії Трамп критикував Обаму за «однобоку угоду з Кубою» щодо відновлення американсько-кубинських дипломатичних відносин. Самого Трампа звинувачували в порушенні економічного ембарго щодо Куби, коли він у 90-х роках, мовляв, направляв на Кубу політичних консультантів.

Конгресмен Ілеана Рос-Лейтінен, яка починала свою політичну кар’єру у Флориді критикою режиму Кастро, на Твіттері написала англійською та іспанською мовами: «Після багатьох десятиріч репресій тиран Кастро мертвий, і новий світанок може нарешті прийти на Кубу та до її народу».

​Більшість західних лідерів були стриманіші, висловлюючи співчуття через смерть «коменданте».

А президент Франції Франсуа Олланд оприлюднив заяву, в якій назвав Кастро «великою фігурою 20 століття»: «Він є втіленням кубинської революції, з її надіями та розчаруваннями. Політичний гравець «холодної війни», він є уособленням історичного періоду, що закінчився розпадом Радянського Союзу. Для кубинців він є уособленням гордої відмови від зовнішнього домінування».

Премєр-міністр Іспанії у Твіттері зі співчуттями назвав колишнього президента Куби «фігурою історичного значення».

Голова канадського уряду Джастін Трюдо оприлюднив заяву зі співчуттями, де написав: «легендарний революціонер та оратор, пан Кастро надзвичайно покращив якість освіти та медичних послуг у своїй острівній країні».

У Британії голова МЗС Борис Джонсон написав на Твіттері, що «смерть Фіделя Кастро – це завершення ери Куби і початок ери кубинського народу».

Папа Римський Франциск надіслав телеграму Раулю Кастро, в якій висловив співчуття його родині з приводу смерті брата та кубинському народу, де більшість населення є католиками. «Я молитимусь за його вічний спокій і доручаю кубинський народ заступництву Божої Матері Ла Карідад ель Кобре, яка є заступницею цієї країни», – йдеться у заяві глави Католицької церкви.

У лютому цього року саме на Кубі відбулась історична подія – зустріч глав Католицької та Російської православної церков Папи Франциска та Патріарха Кирила.

Насичену епітетами заяву співчуття надіслав російський президент Володимир Путін. Він назвав Фіделя Кастро «символом цілої ери сучасної світової історії», «мудрою та сильною людиною», яка була «надихаючим прикладом для всіх країн та народів» і «справжнім та надійним другом Росії».

Колишній лідер Радянського Союзу Михайло Горбачов, коментуючи смерть Кастро, заявив, що «Фідель піднявся і зміцнив свою країну під час жорстокої американської блокади».

Верховний лідер Ірану Сеїд Алі Хаменеї на Твіттері написав: «Я часто розмовляв особисто з Фіделем Кастро, і це його риса – вірити і надіятись на людей».

Прем’єр-міністр Індії Нарендра Моді назвав Кастро «одним з найбільш знакових особистостей ХХ століття».

Президент Мексики Енріке Пенья Ньєто заявив, що оплакує смерть Фіделя Кастро.

В Україні президент Петро Порошенко відзначив, що кубинський лідер сприяв оздоровленню дітей, що потерпіли від Чорнобиля, а міністр закордонних справ Павло Клімкін наголосив, що Фідель Кастро залишиться легендою, але робив помилки.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG