Доступність посилання

ТОП новини

Казахстанський мільярдер-утікач заявив, що хоче скинути режим Назарбаєва


Мухтар Аблязов (с) після виходу з в’язниці під Парижем, 9 грудня 2016 року
Мухтар Аблязов (с) після виходу з в’язниці під Парижем, 9 грудня 2016 року

Казахстанський мільярдер і опозиційний діяч Мухтар Аблязов, що перебуває у вигнанні у Франції, заявив, що має за мету протягом наступних трьох років скинути владу президента Казахстану Нурсултана Назарбаєва.

Як сказав Аблязов, звільнений днями з-під варти у Франції після відмови в його екстрадиції, Агентству «Франс-прес», він оселиться в Парижі, щоб готувати скинення режиму Назарбаєва.

За словами Аблязова, він хоче принести «економічні реформи» в Казахстан, яким Назарбаєв керує незмінно як авторитарний лідер іще з кінця радянських часів, із 1989 року.

У середу Генеральна прокуратура Казахстану заявила, що буде й далі намагатися переслідувати Мухтара Аблязова після того, як Франція відмовилася від його видачі і звільнила з-під варти.

Як заявили в Генпрокуратурі Казахстану, Аблязов звинувачений у розтраті коштів, організації злочинного угруповання, незаконному здобутті чужого майна, фінансових зловживаннях, відмиванні коштів і зловживанні посадовими повноваженнями.

Мухтара Аблязова 9 грудня звільнили з-під варти у Франції після того, як найвищий адміністративний судовий орган цієї країни, Державна рада, скасував указ уряду про його екстрадицію до Росії, виданий було ще у вересні 2015 року.

Перед тим на його захист виступив спеціальний представник ООН щодо запобігання тортурам Нільс Мельцер, який заявив, що Франція мусить утримуватися від екстрадиції до країн, щодо яких є підозри в застосуванні тортур. Мельцер також зазначив, що Росія може екстрадувати Аблязова до Казахстану, де до нього можуть бути застосовані тортури.

Аблязова розшукують і в його рідному Казахстані, і в Україні й Росії за звинуваченнями в фінансових махінаціях. Франція не має угоди про екстрадицію з Казахстаном, але має такі угоди з Україною і Росією.

Захист Аблязова і правозахисники заявляли, що ні в Україні, ні в Росії він може не отримати справедливого розгляду справи, до того ж існує ризик, що ці країни можуть далі екстрадувати його до Казахстану, де діячеві можуть загрожувати тортури й інші зловживання.

53-річного Мухтара Аблязова, критика влади президента Казахстану Нурсултана Назарбаєва, арештували на півдні Франції наприкінці липня 2013 року, за повідомленнями, за запитом на екстрадицію, що надійшов із України. Крім того, такі ж запити надійшли і з Казахстану та Росії. Аблязова, опозиціонера до влади президента Назарбаєва і колишнього керівника найбільшого комерційного банку Казахстану, «БТА Банку», на батьківщині звинувачують у розкраданні понад 6 мільярдів доларів. В Україні і Росії проти нього висунули схожі звинувачення через розтрати в місцевих дочірніх банках «БТА Банку».

Аблязов утік із Казахстану до Лондона 2009 року, коли казахстанська влада відібрала в нього контроль за його банком, і отримав притулок у Великій Британії у 2011 році. Але 2012-го він утік і з Великої Британії, де його заочно засудили до 22 місяців ув’язнення за неповагу до суду через те, що він приховав від британської влади свої активи, які мали бути заморожені за рішенням суду.

Аблязов заявляє, що всі звинувачення проти нього політично мотивовані і є намаганнями Назарбаєва усунути його як політичного супротивника.

XS
SM
MD
LG