Доступність посилання

ТОП новини

Суд у Франції відмовив у видачі Сербії колишнього прем’єра Косова


Колишній прем’єр-міністр Косова Рамуш Харадінай після засідання суду в Кольмарі, Франція, 27 квітня 2017 року
Колишній прем’єр-міністр Косова Рамуш Харадінай після засідання суду в Кольмарі, Франція, 27 квітня 2017 року

У Франції апеляційний суд відмовився задовольнити клопотання Белграда про видачу колишнього прем’єр-міністра Косова Рамуша Харадіная, якого Сербія підозрює у воєнних злочинах. На засіданні 27 квітня суд постановив звільнити Харадіная.

«З цього моменту я вільна людина і сподіваюся, що сьогодні зможу поїхати до Косова», – сказав Харадінай біля будівлі суду в північно-східному французькому місті Кольмарі.

Захист Харадіная заявив, що французький суд відмовив в екстрадиції, бо вирішив, що він би не зміг мати чесного суду в Сербії.

Уряд прем’єра Сербії Александра Вучича запланував на 13:00 за Києвом надзвичайну сесію, на якій планує вирішити, що робити далі в справі Харадіная.

Провладні сербські ЗМІ назвали рішення суду у Франції «ганебним».

Суд у Кольмарі неодноразово переносив розгляд клопотання про екстрадицію Харадіная, який називав себе «політичним заручником».

Рамуш Харадінай був затриманий у Франції 4 січня за ордером на арешт із Сербії. Наприкінці січня суд звільнив його з-під варти і наказав залишатися у країні, поки розглядається Сербії прохання про його видачу.

Сербія хоче судити Харадіная за звинуваченнями у воєнних злочинах, пов’язаних із війною 1998–1999 років у Косові. Мін’юст Сербії попереджав, що Белград реагуватиме на відмову Франції у його видачі.

Улітку 2015 року Харадіная вже затримували за сербським ордером у Словенії, але тоді через два дні відпустили під дипломатичним тиском.

Рамуш Харадінай, нині голова опозиційної партії «Альянс за майбутнє Косова», нетривалий час був прем’єр-міністром Косова у 2004–2005 роках, коли цей автономний край Сербії був фактичним протекторатом ООН, уже не підконтрольним Белградові. Під час Косовської війни 1998–99 років він був одним із польових командирів сепаратистського збройного угруповання «Армія визволення Косова».

Рамуша Харадіная також звинувачував у воєнних злочинах Міжнародний кримінальний трибунал у справах колишньої Югославії. Гаазький трибунал судив його двічі і обидва рази виправдовував за браком неспростовних доказів його вини.

XS
SM
MD
LG