Доступність посилання

ТОП новини

США депортували до Німеччини Палія, який був охоронцем у нацистському концтаборі


Фото 1942 року, надане прокуратурою Гамбурга Музею пам'яті Голокосту в США. Гіммлер потискає руку новим охоронцям концтабору «Травники»

Останнього відомого «спільника нацистів», який проживав у США, депортували до Німеччини.

95-річний Яків Палій декілька десятків років жив у Нью-Йорку, а під час Другої світової війни він був охоронцем у концтаборі.

Щоб захистити прагнення свободи жертв Голокосту та їх сімей, президент Трамп надав пріоритетного значення вивезенню Палія
Заява Білого дому

У заяві Білого дому, виданій після прибуття Палія до Німеччини, президент Дональд Трамп відзначив дії Служби з дотримання імміграційного та митного законодавства, наголосивши, що «військового злочинця було усунуто з землі Сполучених Штатів».

«Незважаючи на наказ суду про його депортацію в 2004 році, попередні адміністрації не досягли успіху з депортації Палія, – йдеться в заяві. – Щоб захистити прагнення свободи жертв Голокосту та їхнії сімей, президент Трамп надав пріоритетного значення вивезенню Палія».

Яків Палій
Яків Палій

Палій вів тихе життя в США, працюючи креслярем, а потім перебував на пенсії. Близько трьох десятків років тому слідчі знайшли його ім'я у старому журналі нацистів, а інших колишній охоронець розповів, що той «проживає десь у США», – повідомляє NBC News.

Мені приємно, що цю людину зрештою відішлють назад. Він – військових злочинець і не заслуговує на життя в США. Він не заслуговує, щоб померти в США – місці свободи та рівності, де ми з повагою ставимось до різноманіття
Чак Шумер

Члени делегації Конгресу Нью-Йорка минулого року закликали адміністрацію Трампа депортувати Палія. Його позбавили громадянства США в 2003 році через його дії у воєнні роки, порушення прав людини та шахрайство під час імміграції. Федеральний суд також дійшов висновку, що Палій допомагав у переслідуванні в'язнів концтабору, однак, не визнав його винним у спричиненні смертей.

Сенатор-демократ Чак Шумер, який був серед тих, хто закликав до депортації Палія, привітав це рішення: «Мені приємно, що цю людину зрештою відішлють назад. Він – воєнний злочинець і не заслуговує на життя в США. Він не заслуговує, щоб померти в США – місці свободи та рівності, де ми з повагою ставимось до різноманіття», повідомляє ABC news.

Протест біля будинку Якова Палія
Протест біля будинку Якова Палія

Палій народився на колишній території Польщі, яка зараз є частиною України. Він іммігрував до США в 1949 році і отримав громадянство в 1957 році, однак приховав його службу у нацистів, заявивши, що під час Другої світової працював на заводі та на фермі.

Потім Палій визнав, що перебував у навчальному таборі нацистів СС у «Травниках»на території Польщі, а потім служив охоронцем там же в концтаборі.

Згідно з даними Музею пам'яті Голокосту в США, концтабір «Травники» був частиною «Операції Рейнгард», спрямованої на вбивство близько двох мільйонів євреїв, які проживали на території окупованої Німеччиною Польщі.

3 листопада 1943 року СС та поліція розстріляли близько 6000 заручників – євреїв, вбивши практично всіх в'язнів.

Палій стверджує, що його примушували бути охоронцем.

«Будучи частиною озброєних охоронців концтабору «Травники», і запобігаючи втечам в'язнів-євреїв під час служби у нацистів, Палій зіграв незамінну роль в тому, щоб жертви «Травників» зустріли свою жахливу долю від рук нацистів», – йдеться в заяві Білого дому.

Однак, через те, що Німеччина, Польща, Україна та інші країни відмовлялись його приймати, він продовжував жити в своєму будинку в районі Квінз у Нью-Йорку із 86-річною дружиною Марією. Його присутність там викликала протести єврейської спільноти.​

Знадобились значні переговори, щоб забезпечити депортацію Палія до Німеччини, через те, що Палій ніколи не був громадянином цієї країни. МЗС Німеччини заявило, що рішення прийняти Палія є «моральним обов'язком».

Прокурори Німеччини раніше заявляли про те, що свідчень не достатньо для висунення йому звинувачень у злочинах під час війни.

FACEBOOK КОМЕНТАРІ

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG