Доступність посилання

ТОП новини

Картина «Закохана пара», викрадена нацистами в 1943 році, вже на території України


Під час церемонії передачі картини у представництві України в ООН, 19 лютого 2020 року
Під час церемонії передачі картини у представництві України в ООН, 19 лютого 2020 року

Картина «Закохана пара» П'єра Луї Гудро повертається в Україну. 19 лютого заступник керівника офісу ФБР в Нью-Йорку Білл Гейл особисто передав картину міністру закордонних справ України Вадиму Пристайку.

Церемонія відбулася у приміщені Постійного представництва України в ООН. Українські дипломати разом зі співробітниками Київського національного музею Ханенків домагалися повернення викраденої картини впродовж семи років. Для цього музею довелося надати докази, що ця робота справді перебувала в музеї. Співробітникам пощастило, адже окрім записів в інвентарних книгах, музей мав фотографію, на якій видно, де саме експонувалася картина.

Робота Гудро потрапила до музею у 1925 році, і була викрадена з музею нацистами під час Другої світової війни, напередодні звільнення Києва. Після закінчення війни у серпні 1948-го спеціальний радянський комітет включив картину до переліку зниклих.

Не було відомостей майже 70 років

Про картину не було жодних відомостей впродовж майже 70 років, аж поки у січні 2013 року вона не була виставлена як лот аукціону в Нью-Йорку. У повідомленні перед аукціоном було зазначено, що картина до цього часу зберігалася у приватній колекції в Лондоні, а пізніше у приватній колекції у Массачусетсі.

Для справжніх колекціонерів питання репутації важить дуже багато
Білл Гейл

Білл Гейл відмовився назвати журналістам прізвища колекціонерів, лише зазначив, що після того, як вони дізналися про те, що картина була вкрадена, добровільно погодилися повернути роботу законним власникам.

Він також розповів, що викраденими картинами та їхнім поверненням у ФБР займається спеціальний департамент. Його агенти мають дуже тісні зв’язки з провідними аукціонами світу та активно з ними співпрацюють.

«Часто, коли ми знаходимо картини, які були викрадені, то, перш за все, звертаємося до нового власника, пояснюємо ситуацію та просимо повернути роботу. Майже завжди вони це роблять безкоштовно, адже просто хочуть вчинити правильно. Для справжніх колекціонерів питання репутації важить дуже багато», – пояснив він.

В музеї Ханенків хочуть помістити картину на тому самому місці​

Вона вже на нашій території. Далі ми маємо завершити бюрократію, отримати спеціальні митні документи, щоб перевезти картину в Україну офіційно
Вадим Пристайко

Картина вже перебуває в Постійному представництві Україні в ООН. Вона перебуватиме там доти, доки дипломати не отримують усі необхідні дозволи для перевезення її в Україну.

«Вона вже на нашій території. Перший крок зроблено, далі ми маємо завершити бюрократію, і отримати спеціальні митні документи, щоб була можливість перевезти картину в Україну офіційно. Я сподіваюся у нас буде окрема виставка, на якій ми покажемо цю картину, щоб люди могли дізнатися її історію», – сказав журналістам міністр закордонних справ України Вадим Пристайко.

Тим часом в Київському національному музеї Ханенків із нетерпінням очікують на повернення картини та планують розмістити її на тому самому місці, де вона перебувала до викрадення в 1943-му.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG