Доступність посилання

ТОП новини

Звільнення міністрів та скорочення бюджету: позачергове засідання Верховної Ради 


Акція «Раду на карантин», Київ, 17 березня 2020 року

Спікер Верховної ради Дмитро Разумков після зустрічі з лідерами фракцій повідомив про плани провести позачергове засідання у понеділок о 14-й годині. Засідання скликається на вимогу президента України Володимира Зеленського, а серед головних питань – законопроєкти, пов’язані з протидією епідемії Covid-19 та кадрові питання в уряді – звільнення міністрів фінансів та охорони здоров’я. За словами спікера, не розглядатиметься законопроєкт про ринок землі та про повернення банків.

Які законопроєкти розглядатимуть:

 • про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо забезпечення лікування коронавірусної хвороби (№ 3268);
 • про внесення змін до деяких законодавчих актів, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (№ 3275);
 • про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо криміналізації вивезення (пересилання) через митний кордон України товарів протиепідемічного призначення (№ 3271);
 • про внесення змін до розділу XI «Перехідні положення» Кримінального процесуального кодексу України щодо особливостей судового контролю за дотриманням прав, свобод та інтересів осіб у кримінальному провадженні та розгляду окремих питань під час судового провадження на період карантину, встановленого Кабінетом міністрів з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (№ 3276);
 • про внесення змін до закону «Про комітети Верховної Ради України» (№ 3277); про внесення змін до постанови Верховної Ради «Про деякі питання організації роботи Верховної Ради України на період дії карантину в Україні» № 3278);
 • про внесення змін до закону «Про державний бюджет України на 2020 рік» (№ 3279); спікер зазначав, що зміни стосуватимуться зарплат для чиновників, які будуть обмежуватися 10 мінімальними зарплатами;
 • про скорочення терміну подачі альтернативних законопроєктів до проєкту закону про внесення змін до законодавчих актів щодо удосконалення деяких механізмів регулювання банківської діяльності (№ 3260).

Чи планують змінювати міністрів?

Планується звільнити міністрів охорони здоров’я та фінансів Іллю Ємця та Ігоря Уманського, а на їхні посади призначити, відповідно, колишнього голову Одеської ОДА Максима Степанова та колишнього заступника голови Адміністрації президента України, ексзаступника міністра фінансів України Сергія Марченка. Також планується призначення колишнього генерального директора Директорату енергетичних ринків у Міністерстві енергетики та вугільної промисловості України Ольги Буславець на посаду міністра енергетики та захисту довкілля.

Як проходитиме засідання Верховної Ради з огляду на карантин?

Спікер зазначив, що засідання відбудеться у залі парламенту, депутатам запропонують засоби захисту. Серед планованих змін до законів будуть і зміни до закону про комітети Верховної Ради, які дають змогу на час епідемії коронавірусу проводити засідання комітетів в режимі онлайн «з подальшою фіксацією і письмовими підтвердженнями своїх позицій».

Які закони не будуть обговорювати у Верховній Раді?

Ухвалення банківського законопроєкту, який ще називають «антиколомойським», бо він унеможливить повернення «Приватбанку» олігарху Ігорю Коломойському, на цьому засіданні парламенту не розглядатиметься, повідомив спікер Разумков. Ухвалення цього закону та закону про ринок землі є умовою отримання Україною нової програми МВФ. Президент Володимир Зеленський повідомив, що після виконання умов фонду Україна протягом 15 днів отримає перший швидкий транш на 1,75−2 мільярдів доларів відразу в бюджет країни. «Ніхто не хоче дефолту в країні. Я впевнений, що мене почують наші депутати і цього не станеться», – сказав він.

У фракції партії «Слуга народу» домовилися, що відкриття ринку відкладуть на дев’ять місяців – до 1 липня 2021 року. Спочатку планувалося дозволити продаж сільгоспземель з 1 жовтня цього року. Водночас на першому етапі доступ до ринку отримають тільки фізичні особи. Одна людина зможе купити не більше за 100 гектарів. За словами Зеленського, другий етап, коли купувати землю дозволять і юридичним особам, буде запущений з 2024 року. Одна компанія зможе купити до 10 тисяч гектарів землі.

«Якщо ми говоримо про це пленарне засідання, поки що такого рішення не було прийнято. Ми дискутуємо з колегами. Я думаю, що будуть дискусії продовжуватися, а далі будемо приймати відповідні рішення», – сказав Разумков.

Чи може бути проведене друге позачергове засідання парламенту?

За словами Разумкова, якщо буде звернення президента, «будемо розглядати і приймати рішення».

 • Зображення 16x9

  Марія Щур

  В ефірі Радіо Свобода, як Марія Щур, із 1995 року. Кореспондент, ведуча, автор програми «Європа на зв’язку». Випускниця КДУ за фахом іноземна філологія та Центрально-Європейського університету в Празі, економіст. Стажувалася в Reuters і Financial Times у Лондоні, Франкфурті та Брюсселі. Вела тренінги для регіональних журналістів.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG