Доступність посилання

ТОП новини
18 Січень 2019, Київ 18:34

Президента теж повинні перевіряти – Клочок про е-декларування для олігархів 


Активісти пікетують парламент з вимогою до депутатів правдиво заповнювати електронні декларації, жовтень 2016 року

Пропозиція Міністерства фінансів зобов’язати «осіб з високими статками» щорічно декларувати свої доходи цілком виправдана, вважає політичний експерт Валерій Клочок. В Україні, за його словами, близько сотні заможних підприємців володіють загальними статками в 30 мільярдів гривень при обсязі національного ВВП 100 мільярдів. Експерт сподівається, що декларування дозволить належним чином оподатковувати ці суми. Водночас аналітик «Transparency International Україна» Олександр Калітенко наголошує: важливо, щоб благі наміри Мінфіну не порушили права окремих заможних українців на приватність.

Ахметов та інші олігархи задекларують статки | Ранкова Свобода. Частина 2
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
ЗАВАНТАЖИТИ

Виконавчий директор центру «CASE Україна» Дмитро Боярчук позитивно оцінює пропозицію Мінфіну, адже це привчить людей платити податки. На його думку, це було б корисно робити і людям з невисокими доходами.

Люди будуть розуміти, що вони платять податки, то вони по-іншому будуть ставитися і до держави і до державних послуг
Дмитро Боярчук

«Люди тоді будуть знати, що вони платять податки. Принаймні, це така вправа, яка б їх повертала до цієї думки. Коли вони будуть розуміти, що вони платять податки, то вони по-іншому будуть ставитися і до держави і до державних послуг, які чиновники надають», – вважає він, хоча і визнає, що ані технічної, ані психологічної готовності до таких змін наразі немає.

Дмитро Боярчук
Дмитро Боярчук

Вітає ініціативу і заступник голови Європейської політичної партії та політичний експерт Валерій Клочок.

«Це загалом нормальна світова практика. Я напередодні уважно вичитував цей законопроект і звернув увагу на те, що мотив, яким керується уряд, вносячи цей законопроект, цілком нормальний. Вони хочуть донараховувати в бюджет податки, які мають сплачувати багаті люди, і олігархи в тому числі», – пояснює він у студії «Ранкової Свободи».

За даними Міністерства фінансів, на які посилається Клочок, за 2016 рік 63 громадян України задекларували загальну суму доходів у 7,5 мільярдів гривень.

«Враховуючи саме ці декларації, податкова зуміла донарахувати 225 мільйонів гривень податку на доходи фізичних осіб і військового збору 26 мільйонів гривень», – згадує експерт.

Якщо ти отримуєш великі статки, то ти повинен сплачувати і податки, і декларувати
Валерій Клочок

Основна новація, яку він убачає в законопроекті в разі його ухвалення, полягає в наданні уряду доступу до банківської таємниці – банки муситимуть надавати інформацію про статки й рахунки олігархів.

«Буде створений спеціальний електронний реєстр, де ці багаті люди будуть записані, і за ними держава буде пильно стежити. Я наголошую, що в цій частині все нормально. Якщо ти отримуєш великі статки, то ти повинен і сплачувати податки, і декларувати їх», – вважає Клочок.

100 мільярдів доларів – це те, що ми з вами виробили за рік, із них 30 мільярдів належать лише ста особам
Валерій Клочок

«Багатих людей», за його даними, в Україні близько сотні, і їхні загальні статки оцінюються в 30 мільярдів доларів при обсягах ВВП України близько 100 мільярдів доларів.

«Тобто 100 мільярдів доларів – це те, що ми з вами виробили за рік, із них 30 мільярдів належать лише ста особам. А решта понад 30 мільйонів людей в Україні – їм належить всього лише 70 мільярдів доларів. Тут виникають перекоси», – міркує експерт.

Згідно з позицією Європейського суду з прав людини, при контролі доходів громадян мусять бути гарантії відсутності зловживань з боку держави, заважує експерт з аналізу політики «Transparency International Україна» Олександр Калітенко.

Тут, з одного боку, є інтерес суспільний, з іншого – право на приватність
Олександр Калітенко

«Якщо ми говоримо про людей з високими статками та їх можливе електронне декларування, то тут, з одного боку, є інтерес суспільний, з іншого – право на приватність і захист персональних даних таких людей», – пояснює він.

Карикатура Євгенії Олійник
Карикатура Євгенії Олійник

Оприлюднення інформації про статки олігархів та заможних підприємців, стверджує Калітенко, виправдане, якщо це дозволяє поліпшити контроль над публічними коштами. Але оприлюднення таких даних про людей, які не мають політичних важелів, він оцінює як невиправдане порушення права на приватність.

«Якщо інформація стосується суто приватного життя особи, не може впливати на суспільний інтерес, то втручання в право на приватність не буде необхідним і допустимим», – переконаний аналітик.

Підставою для обмеження такого права на приватність, на його думку, може бути хіба що питання національної безпеки.

«Я б сказав, що існують дієвіші заходи для багатіїв, ніж електронне декларування. Наприклад, введення законодавчої рамки про лобіювання й відстеження відповідних лобістських дій та їх належне врегулювання», – додає Калітенко.

Валерій Клочок зазначає, що зв’язок між великою політикою і великим бізнесом – поширене явище в Україні.

Ви навряд чи знайдете серед цієї сотні багатія, який не був у владі
Валерій Клочок

«Якщо аналізувати топ-100 багатіїв України, що був опублікований Forbes, то ви навряд чи знайдете серед цієї сотні багатія, який не був у владі», – переконаний він, хоча погоджується з тим, що питання захисту приватності потрібно додатково врегулювати.

Рінат Ахметов
Рінат Ахметов

Прикладом є олігарх і колишній народний депутат Рінат Ахметов. Клочок переконаний, що Ахметов зобов’язаний декларувати свої статки навіть як приватна особа, яка здійснює операції купівлі-продажу в рамках своєї бізнес-діяльності.

Якщо людина перебуває на такому височезному рейтингу, то вона зобов’язана подавати декларацію
Валерій Клочок

«Якщо людина перебуває на такому височезному рейтингу, то вона просто зобов’язана подавати декларацію, аби податкова її перевіряла», – стверджує експерт.

Основним ризиком Клочок вважає можливу вибірковість при реалізації пропозицій законопроекту.

Якщо в нас президент олігарх, значить, і його повинні перевіряти
Валерій Клочок

«Якщо в нас президент олігарх, значить, і його повинні перевіряти. Якщо інші посадові особи мають величезні статки, їх треба перевіряти. Чому сьогодні суд ухвалює рішення, що не потрібно перевіряти військових прокурорів? Чому військовий прокурор може підписати постанову, якою знімає обов’язок електронного декларування? У нас один орган ухвалює рішення, яке можна вважати правильним, а інші органи влади їх просто блокують у виконанні», – нарікає він.

Ранковий ефір Радіо Свобода слухайте і дивіться на YouTube-каналі:

FACEBOOK КОМЕНТАРІ

В ІНШИХ ЗМІ

Загрузка...
Loading...
XS
SM
MD
LG