Моніторингова місія Організації Об’єднаних Націй з прав людини в Україні (ММПЛУ) наголосила 4 квітня, що з приходом весни українські фермери стикаються з підвищеним ризиком загибелі чи травмування через міни.
За даними місії, лише в березні в результаті інцидентів із застосуванням мін і вибухонебезпечних залишків війни (ВЗВ) загинули 10 цивільних осіб і 18 – зазнали поранення. Семеро жертв були працівниками сільського господарства.
«Українські фермери стикаються з підвищеним ризиком смерті й травм, адже розпочинають посівну цієї весни на полях, які потенційно забруднені мінами і вибуховими залишками війни», – заявила Даніель Белль, голова Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Замінована Україна: заборонені «пелюстки», експеримент із підривом та ідентифіковані російські сапери (розслідування)За даними ООН, від початку повномасштабного вторгнення Росії в лютому 2022 року ММПЛУ задокументувала в Україні 1158 втрат серед цивільного населення – 360 загиблих і 798 поранених – через міни і вибухонебезпечні залишки війни. Навесні 2023 року кількість таких втрат різко зросла, особливо це торкнулося фермерів, які працюють на землі, наголосили в організації.
ММПЛУ зауважила, що нещодавні інциденти свідчать про потенційне збільшення кількості інцидентів цього року, пов’язаних з мінами, що повторює модель минулого року.
Місія наголосила, що потрібно докласти всіх можливих зусиль, щоб ретельно нанести на карту і позначити місця розташування мін, а також якнайшвидше почати розмінування забруднених територій.
За даними ДСНС, України потенційно небезпечними через замінування є третина від загальної площі України.
Міжнародний комітет Червоного Хреста заявляв, що нерозірвані бомби, снаряди і міни не лише загрожують людському життю в Україні, але й можуть зробити багато родючих сільськогосподарських угідь непридатними для використання на роки.