Доступність посилання

ТОП новини

Угода про американський радар буде підписана у Празі


Державний секретар США Кондоліза Райс
Державний секретар США Кондоліза Райс

У європейське турне, одне з останніх у складі нинішньої вашингтонської адміністрації, вирушила державний секретар США Кондоліза Райс. У планах відвідання Болгарії, Грузії і, можливо, Варшави. Але першу зупинку Кондоліза Райс зробила у Празі, де очікується підписання угоди про розміщення американського протиракетного радару.

Позаду кілька місяців переговорів, напруженості у стосунках з Москвою та координації зусиль між Вашингтоном, Прагою і Варшавою. Сьогодні Чехія і Сполучені Штати підпишуть угоду про розташування на чеській території американського протиракетного радару. Радар має стати частиною американської протиракетної оборони. З їхньою допомогою Америка отримала б систему раннього попередження проти можливого нападу з таких країн, як Іран чи Північна Корея.

Планується, що ракети-перехоплювачі будуть розташовані у Польщі, але переговори з Варшавою з цього приводу ще не закінчені. Варшава домагається більшої допомоги США у підвищенні боєздатності польської армії та кращих гарантій безпеки, особливо щодо російських погроз. Тож зупинка Кондолізи Райс у Варшаві залежить від того, чи будуть переговори завершені вчасно.

Росія проти, чехи не переконані

Росія активно виступає проти розташування систем протиракетної оборони в Центральній Європі, заявляючи, що вони, в разі розширення, можуть нейтралізувати її власний ядерний потенціал.

У самій Чехії підписання угоди також не завершить суперечок навколо неї. Угоду має ратифікувати парламент, і очікується, що ця ратифікація не пройде гладко, адже більшість чехів не переконані, що радар підвищить безпеку їхньої країни.

Загалом Сполучені Штати планують витратити на системи протиракетної оборони в Європі 3,5 мільярди доларів до 2013 року. Таким чином, США мали б можливість протистояти іранському ядерному удару, адже за даними американської розвідки, іранські розробки ракет далекого радіусу дії дійдуть стадії реалізації не раніше 2015 року.

Північноатлантичний альянс вирішив інтегрувати американську систему протиракетної оборони з тією, що вже існує. Завдяки цьому «ядерну парасольку» отримають країни півдня Європи: Болгарія, Румунія, Греція та Туреччина. Очікується, що остаточна архітектура майбутньої протиракетної системи буде представлена наступного року на саміті альянсу.

(Прага-Київ)
  • Зображення 16x9

    Марія Щур

    В ефірі Радіо Свобода, як Марія Щур, із 1995 року. Кореспондент, ведуча, автор програми «Європа на зв’язку». Випускниця КДУ за фахом іноземна філологія та Центрально-Європейського університету в Празі, економіст. Стажувалася в Reuters і Financial Times у Лондоні, Франкфурті та Брюсселі. Вела тренінги для регіональних журналістів.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG