Доступність посилання

ТОП новини

Президент Білорусі знайшов винних у теракті 4 липня


Олександр Лукашенко відправив у відставку двох провідних чиновників зі свого найближчого оточення: державного секретаря Ради Безпеки Віктора Шеймана та голову президентської адміністрації Геннадія Невігласа. Формальна причина звільнення – бездіяльність цих чиновників, яка, на думку президента Білорусі, призвела до теракту 4 липня на концерті з нагоди Дня незалежності в Мінську. Тоді було поранено 50 громадян, 39 із них досі залишаються в лікарнях.

Віктор Шейман
Ані секретар Ради безпеки Віктор Шейман, ані, тим більше, голова президентської адміністрації Геннадій Невіглас безпосередньо не відповідали за безпеку на державному концерті за участю президента 4 липня, на якому пролунав вибух. Формально цим займалася мінська міліція та КДБ, а президента Лукашенка охороняла його власна Служба безпеки. Проте нікого з керівників цих структур покарано не було. На думку багатьох спостерігачів, Лукашенко скористався вибухом, щоб звільнити найбільш впливових політиків зі свого оточення.

Як зазначають оглядачі, лише одна людина реально здатна вплинути на Олександра Лукашенка – радник президента з національної безпеки та одночасно син президента Віктор Лукашенко. Довкола нього останнім часом згуртована досить молода та агресивна команда, яка поступово відсторонює з урядових структур кадри, котрі прийшли з Олександром Лукашенком до влади 1994 року. Учора пішов останній з цієї команди – Віктор Шейман.

Звільнений Шейман причетний до «ескадронів смерті»?

Колишнього секретаря Ради безпеки вважають однією з одіозних постатей білоруської політики доби президентства Лукашенка. Віктора Шеймана звинувачують у підготовці численних репресій проти опозиції. Рада Європи звинуватила його в причетності до таємничих зникнень опонентів Лукашенка у 1999 – 2000 роках. Навіть прокурор Білорусі Олег Бажелко визнав у 2000 році Шеймана причетним до створення так званих «ескадронів смерті» і хотів зарештувати його. Тоді президент Лукашенко врятував його від тюрми, усунувши попереднього прокурора з посади та призначивши генеральним прокурором самого Шеймана – людину без юридичної освіти.

Шейману заборонили в’їзд до країн Євросоюзу, проти нього діють санкції США.

Зрештою голова адміністрації президента Геннадій Невіглас фактично опинився на своїй посаді лише завдяки Шейману.Поки що невідомо, хто займе крісла Шеймана та Невігласа. І чи не повернуться вони невдовзі на інші владні посади. Адже таке в Білорусі вже бувало.

(Мінськ – Прага – Київ)
  • Зображення 16x9

    Валерій Калиновський

    Народився в 1967 році в Україні. Закінчив факультет журналістики Білоруського державного університету та аспірантуру в Інституті історії мистецтва, етнографії та фольклору Національної академії наук Білорусі. Із 1987 року працював в іванівській районній газеті на Берестейщині, мінській обласній газеті, республіканському виданні «Чырвоная змена», в парламентський газеті «Звязда» перших років незалежності Білорусі. Кореспондент Української служби Радіо Свобода в Мінську з 1994 року, з 2000 року – в Білоруській службі Радіо Свобода. Автор книг «Справа Бяляцького» (2012), «Пані Ельжбета. Історія однієї дружби» (2016), «Діти Франції. Історія сімей, які повірили Сталіну» (2019).

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG