Доступність посилання

ТОП новини

Нельсон Мандела: символ свободи


Сьогодні виповнюється 90 років від дня народження всесвітньо відомого борця з расизмом та апартеїдом, першого Президента звільненої від апартеїду Південної Африки – Нельсона Мандели.

Ювілей Нельсона Мандели активно відзначається у цілому світі -– від концертів «зірок« рок-н-ролу у Лондоні до конференцій в європейських та американських університетах.

Правник за освітою, борець за характером, Нельсон Мандела 1944 року очолив Африканський національний конгрес і розпочав політичну боротьбу з режимом апартеїду. Харизматична, вольова людина, палкий оратор, Мандела за лічені місяці став лідером Конгресу. Боротьба проти дискримінації особи за кольором шкіри, виступи на захист прав людини зробили його ворогом номер один для тодішніх керівників Південної Африки. 1962 року Манделу було ув‘язнено – строк розтягся більш ніж на чверть століття.
Досягнувши свободи, не можна розслаблятись – інерція знищує важко здобуту перемогу

У в‘язниці Нельсон Мандела писав гострі публіцистичні роботи, філософські статті, правозахисні есеї. Звільнений 1990 року, Мандела продовжує боротьбу; після падіння режиму апартеїду він стає політичним лідером Південної Африки – і разом з тим залишається борцем-правозахисником.

«Моя діяльність і його діяльність принципово різні. Він організовував збройну боротьбу проти влади, я виступав за мирний конституційний спосіб виведення України зі складу СРСР», – сказав про діяльність Нельсона Мандели український правозахисник – в‘язень сумління радянської доби Левко Лук‘яненко.

До 90-річчя Мандели у Києві Східноєвропейський інститут розвитку збирає під величезною вітальною листівкою побажання ювіляру. Директор інституту Мрідула Гош повідомила, що згуртували довкола людей з різних країн, різних віросповідань, професій. «Будемо говорити про те, що Мандела для нас значить і для України: він уособлює свободу», – каже Мрідула Гош.

Нельсона Манделу називають «символом свободи», «батьком африканців». Незважаючи на більш ніж зрілий вік, він часто подорожує – збирає кошти для боротьби з поширенням ВІЛ – СНІДу в Африці; виступає на підтримку талановитої молоді; читає лекції у престижних університетах; пише статті й охоче дає інтерв‘ю. За його власними словами, «досягнувши свободи, не можна розслаблятись – інерція знищує важко здобуту перемогу».

(Київ-Прага)

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG