Доступність посилання

ТОП новини

Єврокомісія покарала Болгарію і розкритикувала Румунію «за корупцією»


Брюссель – Сьогодні оприлюднені висновки Комісії Європейського Союзу про реформи в Болгарії та Румунії, а також про витрати цими країнами європейських фондів. Раніше Брюссель уже висловлював невдоволення відсутністю антикорупційного й антикримінального поступу в цих нових членах ЄС. Під сьогоднішній звіт Єврокомісії можна було б підвести таке резюме: Євросоюз бачить надто мало конкретних результатів і в Румунії, і в Болгарії. Напрацювання зі створення перешкод корумпованості влади та організованій злочинності надто крихкі. Проте довіра євроструктур може повернутися, як тільки ситуація зміниться на краще.

Виголошуючи результати досліджень, що проводяться щороку в Бухаресті та Софії, речник Європейської Комісії Йоганнес Лайтенбергер зазначив, що в обох країнах особливого поступу в царині викорінення корупції та злочинності не помічено. Комісія ще раз засвідчила слабкість просування адміністративної та судової реформ.

Зокрема у Болгарії були констатовані порушення та нецільове використання європейських коштів, наданих цій країні після вступу до Євросоюзу. З огляду на це, було призупинене подальше багатомільйонне фінансування багатьох програм розвитку, що проводяться під егідою європейської співдружності. Через грошові махінації з європейськими фондами у двох державних фінансових структур Болгарії були вилучені акредитації на подальше право розпоряджатися фондами Євросоюзу.

«Кримінальні гроші» використовують у вищих ешелонах влади

Речник Європейської Комісії Йоганнес Лайтенбергер зазначив: «Протягом останніх шести місяців Комісія тимчасово призупинила надання європейських фондів (Болгарії) через порушення, виявлені нашими контрольними та аудиторськими органами. Тим часом, поки триває основна робота з вирішення цих проблем, Комісія не послаблюватиме цих санкцій, через те, що наразі їй не надано переконливих гарантій».

Як і передбачали, звіт Єврокомісії був особливо суворим стосовно Болгарії, від якої ще з часів останнього звіту вимагали подвоєння зусиль у боротьбі з корупцією та шахрайством. Брюссельські єврочиновники ще раз наголосили на тому, що донині гроші, котрі мають кримінальне походження, використовуються у вищих ешелонах влади офіційної Софії.

При цьому навіть слабкі зусилля болгарських лідерів у царині боротьби з організованою злочинністю були відзначені Брюсселем. Заохочуючи такі зусилля, Йоганнес Лайтенбергер зауважив, що як тільки Болгарія покаже реальні результати, санкції проти неї можуть бути призупинені.

Румунія уникла каральних санкцій

Щодо Румунії, то Єврокомісія була також досить критичною, хоч і не наклала на неї жодних каральних санкцій. Всі фундації, направлені на подолання корупції у Бухарестському парламенті, надто слабкі й вразливі, зазначають євроексперти. Натомість, кожне рішення щодо високопосадовців, впійманих на корупційних діях та шахрайстві, залишається дуже заполітизованим. На думку Єврокомісії, керівництво країни мусить вжити термінові заходи, щоб продемонструвати своє бажання усунути ці ганебні явища як серед чиновників вищого рангу, так і в інших державних структурах. Адже досі не було здійснено жодного справедливого покарання, що засвідчило б дієвість здійснюваної боротьби.

«Коли є прогрес у реформуванні судової системи, ця система мусить демонструвати покарання серед високопоставлених чиновників. Разом з тим Комісія висловлює велику підтримку Румунії, щоб вона пришвидшила ці реформи», – заявив речник Європейської Комісії Йоганнес Лайтенбергер.

При всьому бажанні підбадьорити румунських та болгарських лідерів у викоріненні злочинності та корупції, Євросоюз тримає ці країни під особливим наглядом. У випадку, якщо ситуація не змінюватиметься, обом країнам доведеться на якийсь час відмовитися від ідеї входження до Шенґенської зони та переходу на євро.

(Прага – Київ)

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG