Зокрема у Болгарії були констатовані порушення та нецільове використання європейських коштів, наданих цій країні після вступу до Євросоюзу. З огляду на це, було призупинене подальше багатомільйонне фінансування багатьох програм розвитку, що проводяться під егідою європейської співдружності. Через грошові махінації з європейськими фондами у двох державних фінансових структур Болгарії були вилучені акредитації на подальше право розпоряджатися фондами Євросоюзу.
«Кримінальні гроші» використовують у вищих ешелонах влади
Речник Європейської Комісії Йоганнес Лайтенбергер зазначив: «Протягом останніх шести місяців Комісія тимчасово призупинила надання європейських фондів (Болгарії) через порушення, виявлені нашими контрольними та аудиторськими органами. Тим часом, поки триває основна робота з вирішення цих проблем, Комісія не послаблюватиме цих санкцій, через те, що наразі їй не надано переконливих гарантій».
Як і передбачали, звіт Єврокомісії був особливо суворим стосовно Болгарії, від якої ще з часів останнього звіту вимагали подвоєння зусиль у боротьбі з корупцією та шахрайством. Брюссельські єврочиновники ще раз наголосили на тому, що донині гроші, котрі мають кримінальне походження, використовуються у вищих ешелонах влади офіційної Софії.
При цьому навіть слабкі зусилля болгарських лідерів у царині боротьби з організованою злочинністю були відзначені Брюсселем. Заохочуючи такі зусилля, Йоганнес Лайтенбергер зауважив, що як тільки Болгарія покаже реальні результати, санкції проти неї можуть бути призупинені.
Румунія уникла каральних санкцій
Щодо Румунії, то Єврокомісія була також досить критичною, хоч і не наклала на неї жодних каральних санкцій. Всі фундації, направлені на подолання корупції у Бухарестському парламенті, надто слабкі й вразливі, зазначають євроексперти. Натомість, кожне рішення щодо високопосадовців, впійманих на корупційних діях та шахрайстві, залишається дуже заполітизованим. На думку Єврокомісії, керівництво країни мусить вжити термінові заходи, щоб продемонструвати своє бажання усунути ці ганебні явища як серед чиновників вищого рангу, так і в інших державних структурах. Адже досі не було здійснено жодного справедливого покарання, що засвідчило б дієвість здійснюваної боротьби.
«Коли є прогрес у реформуванні судової системи, ця система мусить демонструвати покарання серед високопоставлених чиновників. Разом з тим Комісія висловлює велику підтримку Румунії, щоб вона пришвидшила ці реформи», – заявив речник Європейської Комісії Йоганнес Лайтенбергер.
При всьому бажанні підбадьорити румунських та болгарських лідерів у викоріненні злочинності та корупції, Євросоюз тримає ці країни під особливим наглядом. У випадку, якщо ситуація не змінюватиметься, обом країнам доведеться на якийсь час відмовитися від ідеї входження до Шенґенської зони та переходу на євро.
(Прага – Київ)