Доступність посилання

ТОП новини

Влада взялася за подолання наслідків руйнівної повені


Паводок на Дністрі, 29 червня 2008 р.
Юлія Жмакіна

Київ – Райони і області у шести регіонах України оголошені зонами надзвичайної екологічної ситуації через повінь. Указ про це підписав Президент Віктор Ющенко. Природне лихо забрало життя уже 25 українців, серед яких 6 дітей. Затоплені десятки тисяч домівок, доріг і сільськогосподарських угідь. Через повені припинила роботу низка пропускних пунктів, зокрема, на українсько-молдовському кордоні. Під загрозою ще більших підтоплень Вінницька і Одеська області.


Вода відступає, заявив зранку у вівторок глава МНС Володимир Шандра: «За даними на ранок у нас є падіння води, суттєве падіння. Зараз у районі Галича 5 метрів 88 сантиметрів. У районі Дністра 8 метрів 80 сантиметрів. У Чернівцях Прут піднявся (максимально було 9 метрів) зараз 5 метрів 75 сантиметрів від стандартного рівня».

Але стихія, на жаль, непідзвітна міністерствам. Тепер вона накинулася на Вінниччину. Рiвень води у Днiстрi перевищує норму на 9 метрiв. На деяких вулицях Могилiв-Подiльського – вiд пiвтора-двох i бiльше метрiв. Підтоплені майже 800 будинків. Людей евакуюють. Активно готуються до паводків нині на Одещині. Прогноз на 30 липня: очікується формування максимального рівня води на річках Тиса та Латориця біля міста Чопа, що у Закарпатті.

Кліматичні зміни – одна з найголовніших причин такої сильної цьогорічної повені, кажуть екологи, які прискіпливо відслідковують ситуацію. Однак не останньою з них є і недалекоглядне господарювання людини, зокрема, у Карпатському регіоні, зауважив Радіо Свобода Віктор Мельник, виконавчий директор Національного екологічного центру.

«Ідуть такі, скажімо, не дуже екологічно продумані рубки лісів. Тому що ліси, особливо на схилах карпатських гір, це дуже хороший водоутримувач. А ті дамби, які мають стримувати повені..., на 5 метрів нижчі виявилися, ніж рівень, який нині спостерігається у Дністрі, то можна сказати, що абсолютно наша система була неготова до такий повеней», – зазначив Віктор Мельник.

Зони надзвичайної екологічної ситуації

Від сьогодні райони 6 областей Вінницької, Iвано-Франкiвської, Закарпатської, Львiвської, Тернопiльської i Чернівецької оголошені зоною надзвичайної екологічної ситуації. Хоча раніше очікували, що проголосять на територіях, постраждалих від повеней, надзвичайний стан. Саме статус зони надзвичайної екологічної ситуації допоможе якомога швидше допомогти постраждали районам, переконує Радіо Свобода заступник секретаря РНБО Борис Соболєв.

«Відповідні комісії, як тільки спаде вода, проведуть оцінку. Потім заявлять це до центрального уряду. Депутати мають післязавтра ухвалити рішення про перерозподіл коштів державного бюджету, збільшити суми коштів резервного фонду, після цього будуть зведені потреби із можливостями. І тоді виплачуватимуть компенсації», – каже він.

Хоча, за словами міністра з надзвичайних ситуацій Володимира Шандри, обласнi державнi адмiнiстрацiї областей, постраждалих вiд паводку, вже отримали кошти, видiленi на засiданнi Кабмiну в понедiлок як аванс для лiквiдацiї наслiдкiв стихiї.

За останнє десятиліття західні регіони України пережили 13 значних повеней. У 1995, 1998 та 2001 роках НАТО та країни-партнери допомагали долати наслідки. Також проводилися і навчання, як проводити повітряну розвідку, евакуювати потерпілих, застосовувати обладнання для очищення води.

Поки Україна долає наслідки стихійного лиха від повені власними силами. До інших держав звертатимуться по допомогу з відновлення капітальних об’єктів (доріг, мостів тощо), заявив заступник секретаря РНБО Борис Соболєв.

(Київ – Прага)

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG