Доступність посилання

ТОП новини

Як проросійські сили через Великий українсько-російський договір посварилися


Архівна фотографія. Пікет російських націоналістів проти Великого договору. Зліва один із активістів Народного фронту «Севастополь-Крим-Росія» Святослав Компанієць. (30 травня 2008 рік)

Севастополь – Дискусія про необхідність пролонгації Великого українсько-російського договору у Севастопольській міськраді переростає у політичне протистояння між політичними союзниками. Заклики місцевих проросійських радикалів до офіційної Москви не подовжувати цей договір і висунути територіальні претензії до України не знайшли підтримки у севастопольських комуністів і «регіоналів».

Ще кілька тижнів тому 12 маргінальних проросійських організацій Севастополя та Автономної Республіки Крим звернулися до керівництва Росії із закликом не подовжувати Українсько-Російський договір про дружбу і співпрацю, перший 10-річний термін дії якого збігає на початку наступного року. Таким чином місцеві російські націоналісти відгукнулися на аналогічну заяву мера Москви Юрія Лужкова, який після оголошення його «персоною нон-грата» в Україні, закликав Кремль не подовжувати Великий договір, оскільки Україна його «все одно постійно порушує».

Звернення проросійських маргіналів у Севастополі підтримали дві відносно впливові політичні групи, представлені у міській раді. Депутати від Російського блоку і Прогресивної соціалістичної партії висунули вимогу розглянути це питання на сесії міськради і від імені представницького органу Севастопольської громади просити офіційну Москву не подовжувати українсько-російський договір.

Комуністи і «регіонали» не хочуть сваритися з помаранчевими?

Але проти цього спершу виступили севастопольські комуністи, а потім і «регіонали», які мають більшість у міській раді Севастополя. Перший секретар Севастопольського міському КПУ Василь Пархоменко назвав пропозицію російських націоналістів «провокаційною». А голова міськради, лідер місцевих «регіоналів» Валерій Саратов сказав, що не включатиме це питання до порядку денного сесії. Його однопартієць, співголова фракції Партії регіонів у Севастопольській міськраді Валентин Зубко заявив, що розрив «Великого договору неможливий». За його словами, у російських політиків «достатньо тверезого розуму для того, щоб цього не ініціювати».

Така позиція більшості депутатів Севастопольської міськради викликала роздратування у Наталі Вітренко, а також у місцевих російських націоналістів. Лідер ПСПУ звинуватила комуністів та «регіоналів» в «обслуговуванні інтересів «помаранчевого» табору» і закликала Росію «припинити витиратися від плювків України, яка фактично розірвала договір».

Один із активістів Народного фронту «Севастополь-Крим-Росія» Святослав Компанієць заявив місцевим журналістам, що комуністи і «регіонали» «вкотре показали своє антиросійське обличчя».

У парламенті автономії ще менше противників Великого договору

Народний фронт «Севастополь-Крим-Росія» окрім Севастопольської міськради просив також Верховну Раду АРК ухвалити звернення до керівництва Росії із закликом денонсувати і не продовжувати Великий українсько-російський договір. За словами того ж Святослава Компанійця, без договору, яким сторони визнали нинішні кордони, Росія зможе висунути територіальні претензії на Крим і Севастополь.

Але у кримському парламенті навіть депутати від Російського блоку уже заявили, що не зможуть ініціювати це питання.

(Київ – Прага)
  • Зображення 16x9

    Володимир Притула

    Кримський журналіст. Співпрацюю з Радіо Свобода з 1990 року. Керівник проєкту Радіо Свобода «Крим.Реалії» з березня 2014 року. В грудні 2014-го був змушений покинути півострів. Заслужений журналіст України.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG