Доступність посилання

ТОП новини

Тбілісі заявляє про припинення вогню


У повідомленні МЗС Грузії мовиться, що всі військові частини цієї країни виведені з зони конфлікту. МЗС Росії підтвердило, що отримало від Грузії ноту про припинення вогню в Південній Осетії і готовність Тбілісі негайно розпочати переговори з Москвою.

Однак, судячи з висловлювань деяких представників грузинського керівництва, мова йде лише про їхнє відведення на позиції, на яких вони розміщувались у четвер увечері. Це може означати, що вони продовжують контролювати головні висоти навколо Цхінвалі і важливі ділянки основної дороги, що з’єднує столицю Південної Осетії з Рокським тунелем і Росією.

За словами представника російського МЗС, дані про виведення грузинських військ з Південної Осетії поки що не підтверджені. З регіону продовжують надходити повідомлення про перестрілку. Грузія повідомляє, що російська авіація продовжує рейди на грузинські об’єкти.

Тим часом Росія наполягає на підписанні грузинською стороною договору, що юридично зобов’язує невикористання Грузією сили в Південній Осетії. Цю позицію керівник МЗС Росії Сергій Лавров висловив у телефонній розмові з державним секретарем США Кондолізою Райс.

За повідомленням російських джерел, угруповання сил Чорноморського флоту, яке раніше вийшло до територіальних вод Грузії, відійшло до Новоросійська.

Україна застерігає російську сторону від можливої участі кораблів Чорноморського флоту Росії в конфлікті у Південній Осетії. Про це йдеться у заяві Міністерства закордонних справ України щодо ситуації у Південній Осетії.

«З метою запобігання виникненню обставин, за яких Україна може бути втягнута у збройний конфлікт та військові дії через участь у них військових формувань ЧФ РФ, що тимчасово базуються та дислокуються на території України, українська сторона залишає за собою право відповідно до норм міжнародного права та законодавства України заборонити повернення на територію України до розв’язання конфлікту кораблів та суден, які можуть взяти участь у вищезгаданих діях», – йдеться у заяві.

США у жорсткіших тонах висловили стурбованість подіями в Грузії і навколо неї. Представник президента США зазначив, що «небезпечні» дії Росії можуть зашкодити двостороннім взаєминам у довгостроковій перспективі.

Представник Білого дому Дана Періно заявила у неділю, що «всім сторонам, в тому числі Грузії, необхідно вжити заходи для того, щоб припинити вогонь. Ми на 100 відсотків налаштовані на те, щоб домогтися мирного вирішення. Президент Буш вважає, що дії Росії були непропорційними. Ми дуже стурбовані долею мирних мешканців, особливо на території Грузії. Ми поважаємо територіальну цілісність Грузії і очікуємо, що Росія також буде її поважати».

Грузія заявила, що звернулась до США з проханням виступити в якості посередника в її конфлікті з Росією.

За словами секретаря Ради національної безпеки Грузії Алєксандра Ломая, уряд країни передав прохання про посередництво державному секретареві США Кондолізі Райс.

Рада Безпеки ООН обговорила ситуацію в Грузії.

Представник Грузії в ООН Іраклій Аласанія звинуватив Росію в збройній агресії й окупації частини території країни.

«Вторгнення російських військ уже переросло в повномасштабну окупацію частини грузинської території. Йде знищення грузинського населення, знищення грузинської держави», – заявив Аласанія.

Представник Росії в ООН Віталій Чуркін заявив після засідання, що резолюція Ради Безпеки ООН про негайне припинення вогню в зоні конфлікту не була б адекватною відповіддю на ситуацію: «Що стосується негайного припинення вогню, то я не вважаю це адекватною реакцією на ситуацію. Адекватною відповіддю було б виведення військ із Південної Осетії і підписання Грузією угоди про невикористання сили в Південній Осетії та Абхазії».

Жодного документа Рада Безпеки не ухвалила.

Представник США в ООН Залмай Халілзод повідомив, що Сполучені Штати планують представити проект резолюції, що засуджує дії Росії.


До Тбілісі прибувають міністри закордонних справ Фінляндії та Франції. Остання зараз головує в ЄС.
XS
SM
MD
LG