Доступність посилання

ТОП новини

Визнавати чи не визнати? Як в Україні реагують перспективу визнання незалежності грузинських автономій


Пікетування російського посольства у Києві, 11 серпня 2008 р.
Пікетування російського посольства у Києві, 11 серпня 2008 р.

Київ – Сепаратизм – це рух за відокремлення частини держави та створення нової.Нову державу мають визнати інші. Верхня Палата – Рада Федерації та Державна Дума Росії підтримали визнання незалежності грузинських автономних територій – Південної Осетії та Абхазії. А як до цього питання ставляться в Україні?

І Президент Віктор Ющенко, і Прем’єр-міністр Юлія Тимошенко однозначно заявили, що підтримують територіальну цілісність Грузії. Таку ж позицію поділяють і представники БЮТу та «Нашої України – Народної самооборони». Що ж стосується нинішньої позиції Ради Федерації та Державної Думи, то, на думку нунсівця Володимира В’язівського, це політична гра.

У такий спосіб Росія намагається залякати не тільки своїх сусідів, а й Захід. Це політична гра м'язами, каже пан В’язівський, показ усьому світу, що ми керуватимемося правом сили, а не силою права. Це політична демонстрація, що ми можемо піти на будь-які дії, це навіть до певної міри натяк на те, що ми можемо за таким же принципом, маючи на увазі енергетичну залежність Європи від Росії, працювати і з Європою. Вони намагатимуться диктувати свої правила гри для своїх сусідів і цивілізованого світу. Імперські задуми Росії не покинуті, вважає В’язівський.

Так, але ні! Позиція регіоналів неоднозначна

Позиція ж Партії регіонів щодо перспективи визнання незалежності Абхазії та Південної Осетії неоднозначна. Для того, щоб вирішити цю проблему, потрібен час, каже регіонал Юрій Мірошниченко. І керуватися варто виключно принципами міжнародного права. Навіть якщо насильно діяти, каже він, проблема залишиться. Вона може бути джерелом повномасштабної, можливо, багатосторонньої війни. Цю проблему потрібно вирішувати після певної паузи, вивчення ситуації, залучення посередників, і всебічного використання дипломатичних можливостей для зняття проблеми, все ж таки відновлення територіальної цілісності Грузії. Якщо ж не вдасться, то в мирний спосіб розмежування кордонів, вважає регіонал.

Після проголошення незалежності Косова, проти чого категорично виступала Росія, експерти зауважували, що це може спровокувати схожу ситуацію у Грузії. Тож дії Москви деякі аналітики називають своєрідною помстою за визнання низкою європейських країн незалежності Косова.

Міф пацифізму розвіявся?

Що ж до України, то навіть якщо президент Медведєв поки що і не піде на визнання незалежності Абхазії та Південної Осетії, сьогоднішнє голосування російських парламентарів є серйозним сигналом для Києва, зазначає політичний експерт Олександр Палій. Всі, хто до сьогодні вважали, що до України не може бути застосований якийсь агресивний сценарій ззовні, каже Палій, сьогодні мають дуже свіжий приклад. Це доводить, що Україні конче необхідне НАТО, потрібна система колективної безпеки, сильні Збройні Сили. Нам не потрібні обіцянки, а потрібні реальні гарантії нашої безпеки, які не були отримані під час ганебної здачі ядерної зброї Україною, під час президентства Кравчука, Кучми і навіть до сьогодні, вважає Палій.

Аналітики зауважують: наразі Києву потрібно серйозно задуматися над ситуацію у Криму, мешканцям якого Росія видала чимало своїх паспортів.

Втім, скидається, що наразі українським політикам не до цього. Конфлікт на Кавказі став черговим приводом для обміну різкими політичними заявами. Спочатку Секретаріат Президента звинуватив Прем’єра Тимошенко у державній зраді, начебто за її змову з Росією. А лідер Партії регіонів Віктор Янукович звинуватив керівництво держави, натякаючи на Президента, у начебто втягуванні України у конфлікт на Кавказі...
  • Зображення 16x9

    Тетяна Ярмощук

    Працюю на Радіо Свобода з 2005 року. Укладач та ведуча Ранкової Свободи, пишу на енергетичну та економічну тематику. 2006 року закінчила Інститут журналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка. А у 2009-му – Інститут політичних наук. 

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG