Український читач не знає сучасної світової літератури
Читання-тандеми, читання-марафони, авторські зустрічі, і низка вечорів «Українська антологія» відбудуться у рамках Міжнародного літературного фестивалю. У ньому візьмуть участь відома у Франції, але зовсім незнана в Україні, Катрін Панколь, як і болгарська письменниця Теодора Дімова, і норвежка Вігдіс Йорт, полька Сильвія Хутнік, відомі для читачів українські письменники, а також велика група російських літераторів. Серед них культовий російський письменник Володимир Сорокін, відомий романом-утопією «Цукровий Кремль». Очікують у Львові грузинського поета Давіда-Дефі Гогібедашвілі, який був у числі перших, хто одягнув військову форму на захист незалежності Грузії.
Президент форму видавців Олександра Коваль, каже, що через мізерні переклади в Україні, між українським читачем і світовою літературою щороку створюється усе більший бар’єр. Для прикладу, в Естонії, де мешкає близько мільйона чотириста тисяч населення, у книгарнях є усі перекладені книжки, про які говорять у світ. В Україні видається тисяча назв перекладної літератури на рік, а в Кореї 14 тисяч, констатувала пані Коваль.
З бюджету фінансують книжки чиновників і депутатів
850 тисяч гривень виділені цього року з обласного бюджету на книговидання. Однак, які саме книжки видали і які видавництва, таємниця за сімома замками у стінах обласної ради та адміністрації. За усі роки, відколи проводиться форум у Львові, жодна книжка, видана за бюджетні кошти, не була визнана кращою.
Голова Львівської ОДА Микола Кміть не зміг відповісти, чому чиновники, а не шляхом конкурсу, вирішують, які книжки і яких авторів видавати за бюджетні гроші. «У мене є питання про те, куди в області розподіляються кошти, але я обійняв посаду, коли бюджет був ухвалени», – виправдовувався керівник області, але пообіцяв, що наступного року фінансуватимуть книги талановитих літераторів.
Водночас письменник Юрко Винничук сказав Радіо Свобода, що посадовці міста та області фінансують з бюджету книжки чиновників і депутатів.
«Таких дурниць багато. Мене болить інше, що є скільки старих книг і журналів, які просто розсипаються по бібліотеках і їх треба перевидавати, але такі проекти не мають фінансової підтримки ні в мерії, ні в області», – зазначив письменик.
Однак на форумі говоритимуть не лише про проблеми, а обіцяють подарувати 4 дні свята української книжки, цікаві зустрічі з письменниками і несподіване урочисте відкриття, режисером дійства якого є почесний гість форуму Роман Віктюк.
(Львів – Київ – Прага)