Доступність посилання

ТОП новини

«Українська повстанська армія: історія нескорених» – презентація у Харкові


Золотий Хрест Бойової Заслуги УПА
Золотий Хрест Бойової Заслуги УПА

Харків – Пересувну виставку «Українська повстанська армія: історія нескорених» представили 16 вересня у Харкові. Це спільний проект Служби Безпеки України та Інституту національної пам’яті. Відкривали виставку під мітинг прихильників КПУ.

«Хто ці УПА? Герої? Ні, вони не герої, вони нікчеми, вони вовкулаки, вони гірше фашистів», – вигукували на мітингу комуністів. Для них «УПА – підсобник Гітлера», а «СБУ – підсобник УПА». Саме із такими гаслами представники Комуністичної партії прийшли на відкриття виставки про Українську Повстанську Армію.

Щоправда після нечисленної, але гучної акції протесту, швиденько розійшлися. Чи то дрібний дощ завадив, чи то розсекречена Службою Безпеки інформація про УПА не зацікавила.

Це не пропаганда, а поширення історичної правди про минуле українського народу, наголошує радник голови СБУ з науково-дослідної роботи Володимир В’ятрович.

«Наше завдання – показати тяглість українського визвольного руху протягом усього 20-го століття. Показати масштаби його протягом усього 20-го століття І показати, власне, що сьогоднішня українська держава є – не спадкоємицею Української радянської соціалістичної республіки , а врешті-решт завдячує своїм існуванням власне цьому українському визвольному руху, який передавався по всій Україні в різних формах», – зазначив Володимир В’ятрович.

Стереотипи ще досить міцні в Україні

Фотокартки, листівки, книжки про УПА, а також кримінальні справи щодо повстанців із таємних архівів НКВС та КДБ – поповнювати експозицію Служба безпеки України готова й надалі.

В архівах ще багато матеріалів, які колись мали гриф «цілком таємно». Історики сподіваються зацікавити ними якомога більше людей. Хоча визнають: стереотипи ще досить міцні в Україні. Це наслідок тривалої інформаційної війни, яка продовжується і досі, каже провідний фахівець Харківського художнього музею Ольга Резниченко.

«Якби ви взяли листівки, якими зверталися вояки УПА до населення, то вони говорили: приходьте до нас, бо ми воюємо за те, щоб на теренах імперії постала не тільки Українська самостійна соборна держава, щоб взагалі на цих теренах постали націоналі держави. І Україна, і Грузія, і Азербайджан, і всі інші», – наголосила Ольга Резниченко.

«Це відкриття очей нашої нації»

Виставка розрахована на те, щоб не лише молодь, а й люди похилого віку мали змогу порівняти те, що розповідали їм за радянських часів, із тим, як це подають сьогодні.

Один із відвідувачів виставки Анатолій Сергієнко зауважив: «Я думаю що ця виставка має йти по харківській області , може трішечки в меншому вигляді, іти по школах. Тобто – це просвітницька робота. Це відкриття очей нашої нації, людей, які живуть в Україні, про нашу історію, про правдиву нашу історію».

Харків-друге українське місто, яке побачило виставку про УПА. Пересувна експозиція далі прямуватиме до Донецька.

(Харків – Київ – Прага)

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG