Доступність посилання

ТОП новини

Арсеній Яценюк поки що не повинен йти у відставку – євродепутат Марек Сівец


Марек Сівец

Прага – Відставка Голови Верховної Ради Арсенія Яценюка за нинішніх політичних обставин в Україні може лише поглибити кризу – таку думку в інтерв’ю Радіо Свобода висловив заступник голови Європейського парламенту, колишній голова Комітету міжпарламентської співпраці Україна – ЄС Марек Сівец. Для нього особисто позиція Прем’єр-міністра Юлії Тимошенко стосовно роботи коаліції була зрозуміліша, ніж позиція Президента Віктора Ющенка. Хоча, вважає Сівец, обидва чільні українські політики доклали сил до руйнування коаліції.

— Арсеній Яценюк оголосив, що йде у відставку, посилаючись на коаліційну угоду, але водночас вирішив далі керувати парламентом, поки його заяву не задовольнить більшість Верховної Ради. Чи це правильне рішення?

— На мою думку, у час політичних потрясінь, таких, як зараз в Україні, де уряд не має більшості в парламенті, спікер парламенту не повинен подавати у відставку доти, доки не буде створено нової більшості, яка його зможе замінити чи затвердити його ж кандидатуру. За Конституцією України, спікер є дуже важливою фігурою, подекуди він – посередник між Президентом і урядом. Тому Яценюк не повинен іти у відставку зараз, бо це лише поглибить кризу.

— У Європейському парламенті лунають різні думки про винуватців нинішньої кризи в Україні. На Вашу думку, на чиїх плечах лежить більша провина за розпад коаліції – на Тимошенко чи на Ющенкові?


— Із певністю можна сказати, що уряд, який підтримав Президент, зруйнувала та сама людина – Президент. На мою думку, позиція Прем’єра а цій кризі була стабільнішою, більш передбачуваною. Це все, що я можу сказати. Я не можу судити, яка пропорція провини, чи це 55 відсотків, чи 67. Дякувати Богові, це не моя робота.

— Розпад і народження нових коаліцій також відбувається в інших європейських державах. Чи Україна тут суттєво відрізняється від інших європейців, чи ні?

— Із одного боку, це характерна ситуація. До певної міри рух партій відбувається в Німеччині, в Польщі, всюди. Це типово. Але є одна річ, чим Україна відрізняється. Після розвалу коаліції також має бути чіткий, ефективний шлях, як подолати кризу. Якщо коаліція розпадається в Італії, то через місяць проводять вибори, а через два створюють новий уряд. А в Україні, як виглядає, фактично вже кінець першого місяця кризи. Уряд без більшості не може нормально працювати. Ми не знаємо, чи буде створено нову коаліцію, чи проведуть вибори. Потім може бути передвиборна кампанія, і ще зазвичай 2–3 місяці після виборів створюють новий уряд. Якщо бути оптимістами, то знову щонайменше півроку в Україні не буде влади, і це жахливо.

— На Вашу думку, чи повинен становище в Україні обговорити Європейський парламент?

— Приблизно через два тижні в нас буде засідання з нашими українськими колегами. Комітет міжпарламентської співпраці Україна – ЄС збереться у Києві. Це буде нагода поспілкуватися з нашими українськими колегами і з’ясувати, як вони хочуть долати кризу. Я не бачу ніякої ролі для нашого інституційного залучення. Ніхто нас про це не просив. Звісно, ми спостерігаємо за ситуацією в Україні, але участі не беремо.

(Прага – Київ)
  • Зображення 16x9

    Мар’яна Драч

    На Радіо Свобода – з 1996 року. Вела різні програми, серед яких «Україна і світ» та «Свобода сьогодні». Вивчала міжнародні відносини в Рузвельтському університеті в Чикаго і державне управління та економіку в Інституті державного управління і місцевого самоврядування (нині Академія) в Києві. Директор Української служби Радіо Свобода з травня 2013 року.

XS
SM
MD
LG