Доступність посилання

ТОП новини

У Білорусі відбулися парламентські вибори


Олександр Лукашенко відповідає на запитання журналістів. Мінськ, 28 вересня 2008 р.
Олександр Лукашенко відповідає на запитання журналістів. Мінськ, 28 вересня 2008 р.

Центральна виборча комісія Білорусі планує оголосити попередні результати виборів вже у понеділок, 29 вересня.


На 110 мандатів у нижній палаті Національних зборів (парламенту) – Палати представників – претендують 263 кандидати, у тому числі і близько 70 представників опозиції. Серед кандидатів також близько 30 депутатів нинішнього парламенту.

Явка виборців становила близько 70 відсотків.

Президент Білорусі Олександр Лукашенко перед виборами не раз заявляв про свою зацікавленість у міжнародному визнанні їхніх результатів. Він погрожував Заходу відмовою від діалогу у разі, якщо західні країни не визнають підсумки парламентських виборів.

«Якщо вже і на цей раз вибори виявляться «недемократичними», ми з ними припинимо усілякі розмови», – заявив Олександр Лукашенко. «Я вже говорив в інтерв'ю західникам: ми проводимо ці вибори не просто відповідно до Конституції і наших законів. Ми суцільно порушуємо закони і ведемо вибори по «поняттях Заходу і ОБСЄ». Подивимося, як вони відреагують», – сказав Лукашенко.

У свою чергу представники Європейського Союзу заявляли, що дотримання під час виборів білоруською стороною міжнародних стандартів сприятиме налагодженню відносин між ЄС і Білоруссю.

«Звісно, день виборів не вирішить усіх проблем, але це буде важливий крок у налагодженні відносин», – зазначила голова делегації Парламентської асамблеї ОБСЄ, координатор короткострокових спостерігачів від ОБСЄ Анн-Марі Лізен. За її словами, «Європейський союз приділяє велику увагу спостереженню за виборами з боку ОБСЄ».

За перебігом виборів у Білорусі спостерігали понад 900 міжнародних спостерігачів, із яких більше ніж 400 представляють місію ОБСЄ, понад 300 – місії СНД.

Від середини 1990-х років жодні вибори у Білорусі Захід не визнав ні вільними, ні справедливими.

Лідери опозиції Олександр Казулін і Анатолій Лебедько заявили, що головну умову чесних і справедливих виборів не виконано – у складі виборчих комісій не було жодного представника опозиції.

Починаючи від 23 вересня у Білорусі проходило дострокове голосування, для участі в якому виборцям не потрібно було прикладати особливих зусиль. За 5 днів, за даними Центрвиборчкому, достроково проголосували понад 26 відсотків виборців.

********
Лукашенко спокійно ставиться до того, що його називають диктатором

Президент Білорусі Олександр Лукашенко заявляє, що він зовсім не проти того, що його називають останнім диктатором в Європі.

«Диктатор – то й диктатор. В цьому є теж певна вигода. Ви ж уявіть собі, що я останній диктатор. Останній! А де б ви ще у своєму житті зустріли і поговорили з диктатором, якби не приїхали сюди в Білорусь», – сказав Лукашенко у неділю під час голосування на парламентських виборах.

На прохання кореспондента УНІАН Олександр Лукашенко прокоментував твердження про те, що демократичні політики не вірять у його щирість, не зважаючи на, начебто, прозорість цих парламентських виборів. Зокрема, з приводу заяви російського опозиційного політика Бориса Нємцова про те, що Президент Білорусі випустив з тюрми опозиціонера Олександра Козуліна тільки тому, що хоче отримати шенґенську візу для того, щоб поїхати кататися на лижах у Швейцарію чи Австрію, Лукашенко сказав, що жодного разу не їздив у Швейцарії на лижах і не збирався туди ніколи їхати. За його словами, він надає перевагу катанню на гірських лижах на Сході, а не на Заході.

«Борис Нємцов – це хвора людина на уяву... Напевне, заявляючи таке, він виходить з того, як це бачить він. Я себе дуже спокійно почуваю у плані візового режиму. Чесне слово. Щодо звільнення відомих діячів, так званих опозиціонерів, то нам Захід завжди казав, що якщо ці люди будуть звільнені, то економічні відносини можуть нормалізуватися. Ви ніколи не чули, щоб я кричав, що я демократ, чи диктатор. Я – звичайна, нормальна людина. У нас не менше демократії, ніж в Україні і Росії разом взятих, і ще дещо можна записати із західної демократії. Вийдіть на вулицю і подивіться, як живе народ. Це і є демократія», – сказав Олександр Лукашенко.

«Вибори пройдуть нормально. І Захід готовий визнати їх і побачити Білорусь неозброєним оком. Гадаю, що буде дуже складно будь-кому взагалі не визнати ці вибори. А якщо не визнають, то це також результат, як я уже казав кілька разів. Вибори ми проводимо для себе, для свого народу, бо у нас все вирішує народ. Гадаю, що вам важко буде знайти державу, де саме так пройшли вибори. Переконаний, що росіяни не тільки визнають результати виборів, але й підтримають їх», – зауважив Лукашенко.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG