Доступність посилання

ТОП новини

Вірус американської фінансової кризи почав вражати банки єврозони


Брюссель – Фінансова криза перетнула океан. Останні декілька днів показали, що вона почала приносити свої гіркі плоди й на європейських банківських теренах. Протягом минулих вихідних бельгійський, нідерландський та люксембурзький уряди мобілізувалися, рятуючи від банкрутства другу за потужністю фінансову інституцію «Фортіс». Лідери Бенілюксу (Бельгія, Нідерланди та Люксембург) погодилися виділити понад 11 мільярдів євро, щоб підтримати цей комерційно-страхувальний банк. Тривожні сигнали далі лунають на ринку фінансів то в одній, то в іншій країні Європи.

Фінансовий ринок Європи почав втрачати ґрунт під ногами. Навіть найпотужніші банківські установи Євросоюзу не оминули впливу фінансового хаосу. Банківська група «Фортіс» – власність бельгійських, голландських та люксембурзьких акціонерів – істотно послаблений кризою на світовому ринку фінансів. А останніми днями зайшла мова навіть про можливість банкрутства. На думку спеціалістів, його крах неминуче призвів би до ланцюгової реакції в усій банківській сфері Євросоюзу.

Наслідком «вікенду гарячкових переговорів» «Фортіс» майже наполовину перейшов до рук урядів Бельгії, Нідерландів та Люксембурга. Термінова нарада голів фінансових установ проходила в присутності Жан-Клода Тріше, голови Європейського центробанку. Європейська комісія теж пильно стежила за переговорами.

«Ми підтримували постійний зв’язок із представниками бельгійської, голландської та люксембурзької влади упродовж вихідних. І ми продовжуємо підтримувати контакти. Виходячи з того, що були вжиті заходи із залученням державної грошової допомоги, Комісія проаналізує їх якнайшвидше», – повідомив представник Комісії Європейського Союзу Джонатан Тодд.

Швидкісні рішення не додали довіри вкладникам

Рішення швидко знайшли та оприлюднили до початку торгів на світових біржах, щоб уникнути ажіотажу. Проте десятки тисяч вкладників та акціонерів «Фортісу» провели тривожну ніч. Вже з самого ранку частина з них поспішила до банківських відділень у намірі зняти свої збереження чи перевести на інші рахунки. Мало хто зважив на переконання міністра фінансів Белогії Дідьє Рейндерса у «швидкому відновленні нормальної роботи банку та відсутності небезпеки».

«У будь-якому разі ми не залишимо жодного вкладника на узбіччі або у труднощах. Саме для цього ми мобілізувались протягом всіх вихідних», – переконував бельгійський міністр фінансів.

«Дексія» – наступна жертва?

Більш як 11-мільярдне вливання поправило тільки «готівковий» бік справи, але не додало довіри акціонерів. Тому на сьогоднішніх біржових торгах акції «Фортісу» не переставали дешевшати. Та цього разу голови учасників торгів все частіше поверталися у бік іншого банківського гіганта бельгійсько-французької «Дексії». Упродовж дня його акції втратили 20 відсотків своєї вартості. Адміністрація банку «Дексія» одразу після закриття торгів провела екстрені збори для аналізу ситуації. Міністр Дідьє Рейндерс сьогодні зранку заявив, що якщо «Дексія» теж стане перед крахом, уряд прийде на порятунок і готовий зробити чергову фінансову ін’єкцію.

Французький президент Ніколя Саркозі на завтра скликає банкірів, кредиторів та страхувальників на екстрену нараду до Єлисейського палацу.

Тим часом так звана «кредитна криза» проявила себе і в Анлії. Британський уряд підтвердив, що викуповує 50 мільярдів фунтів боргів банківської групи Bradford & Bingley. Ця інституція, як і банки єврозони, стала жертвою тривалого занепаду ринку нерухомості Об’єднаного Королівства.

На думку експертів, деякі хвилювання щодо фінансового стану помічені також у німецькому Deutsche Bank.

(Брюссель – Київ – Прага)

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG