Доступність посилання

ТОП новини

ПАРЄ засудила і Росію, і Грузію


Страсбург – Парламентська Асамблея Ради Європи засудила і Росію, і Грузію, закликавши до проведення міжнародного розслідування. «За» резолюцію ПАРЄ проголосували 93, проти – 29, утрималися – 5. У документі засуджуються дії Грузії за початок воєнних дій, використання важкої зброї та касетних мін, використання диспропорційної сили, хоча і на своїй території. Водночас, ПАРЄ засудила дії Росії за широкомасштабну військову диспропорційну відповідь, як такі, що порушують Статут Ради Європи. ПАРЄ також зазначила, що такі дії Росії призвели до окупації значної частини території Грузії, нападів на економічну та стратегічну інфраструктуру країни, яка може розглядатися як пряма атака на суверенітет Грузії, що також є порушенням Статуту Ради Європи.

Диспропорційне військове вторгнення, грубе порушення міжнародного права, одностороннє визнання незалежності сепаратистських територій Грузії – такий неповний список звинувачень, адресованих Росії членами Парламентської Асамблеї Ради Європи. Нинішня сесія була головним чином присвячена подіям на Кавказі. Проте, протягом сьогоднішнього дня часто лунали заклики визнати винними і Росію, і Грузію. Вчора до такого висновку дійшов також Моніторинговий комітет Ради Європи і закликав провести поглиблене розслідування всіх сторін конфлікту.

Представник англійських консерваторів Найджел Еванс звернувся до обох сторін із закликом визнати свої помилки. Попри все, вважає він, злочинно було б залишити Росію непокараною.

«Ніхто з них (Росії та Грузії) не визнав: «знаєте, я вчинив неправильно». Та я б сказав, що росіяни зробили гірше, бо вони не тільки не визнають своєї провини, а й горді тим, що вони вчинили», -– зазначив англійський депутат.

Він вважає, що відсутність твердого неприйняття дій Росії може дати «зелене світло» й іншим членам Ради Європи.

«Війна почалася з грузинською незалежністю»

Представник Грузії від партії християнських демократів Георгій Таргамадзе намагався зосередити увагу Парламентської Асамблеї на причинах вторгнення Росії на територію його країни.

«Хто розпочав військові дії? – Гадаю, це важливе питання, проте, не вирішальне. Всім зрозуміло, що Росія розпочала війну ще з моменту, коли Грузія оголосила незалежність та виявила бажання стати частиною Європи та демократичного світу», – пояснив грузинський депутат.

А вже російський депутат Валерій Парфенов, закликав тих, що критикували російські дії на Кавказі, до толерантності: «Сьогодні, послухавши деякі виступи наших колег та прочитавши поправки до резолюції, мені дуже хочеться, щоб ті, хто сьогодні розмахує дубиною покарань, санкцій, позбавлення повноважень, згадали це слово (толерантність)».

«Російські танки – в нашому спільному домі»

Представниця України Ольга Герасим’юк у своєму виступі зосередилася на необхідності рішучої реакції Ради Європи, бо те, що відбувається на Кавказі – небезпека для всього континенту. На її думку, російські танки сьогодні знаходяться не лише в Грузії, а й «в нашому спільному домі». Український депутат нарікала на те, що Європа невчасно почула голос Тбілісі. Це – заклики про те, що Росія формує зі своїх людей уряди сепаратистів на Кавказі, про масову роздачу паспортів і про те, що російські миротворці перетворилися на інструкторів напіввійськових формувань сепаратистів.

«Незабаром ми тут почуємо від серця російського депутата, що вони прийшли захистити кримських дітей, котрі так і не прийняли України. А далі настане черга й інших дітей. Ми повинні сьогодні проголосувати за термінове міжнародне розслідування того, що з нами відбувається. За відкликання Росією визнання сепаратистів та припинення окупації. Також нині треба проголосувати за те, що ми повернемося до цього питання у січні та, як мінімум, переглянемо право голосу російської делегації», – закликала ПАРЄ Ольга Герасим'юк.

Вона додала, що в Україні немає російських танків, проте, йде важка інформаційна війна. Росія намагається підірвати Україну зсередини брудними методами минулого століття, – на закінчення заявила український депутат.

(Страсбург – Прага – Київ)
XS
SM
MD
LG