Рідні громадян України, які опинилися нині у полоні сомалійських піратів, кажуть, що не сплять ні вдень, ні вночі. Другу добу у Києві перебуває делегація батьків українських моряків з Одеси, яка вже побувала у заступника міністра транспорту України, Міністерстві закордонних справ та Уповноваженої з прав людини. Нині одесити вимагають особистої зустрічі з Главою держави, чекаючи біля стін Секретаріату Президента.
Інша група батьків майже цілодобово чергує біля стін кампанії «Томекс» в Одесі, яка, власне, і займалася працевлаштуванням моряків.
«Вантаж, який перебуває на кораблі, нас не цікавить. Нехай Президент і уряд спочатку зроблять все необхідне для звільнення наших дітей, а далі вже вирішують інші спірні питання. Ми схвильовані, що державне керівництво України бездіяльно залишило власних громадян напризволяще. Якби ми знали, що наші діти везуть такий вантаж, ми б їх не пустили в море», – каже мати одного з полонених – старшого моториста Павла Бєняєва.
Батьки полонених українських моряків висловили здивування з приводу відсутності належних умов безпеки під час перевезення зброї в районі, де часто відбуваються напади піратів. Вони не вірять у здатність крюїнгової компанії та власника судна сплатити піратам 20 мільйонів доларів. Все пояснюється достатньо легко: захоплене судно коштує значно менше.
«Київські чиновники нахабно брешуть»
Власне, представник компанії «Томекс» Віктор Муренко наголосив, що подальший розвиток подій залежить виключно від державних органів влади України. «Наше головне завдання – забезпечити моряків роботою та технічний стан судна. Захоплене судно має сучасне обладнання, що дозволяє тримати оперативний зв’язок. Як людина, я співчуваю рідним полонених, але реальних повноважень для розв’язання конфлікту ми не маємо. Нас дивує, коли київські чиновники посилають батьків безпосередньо до крюїнгової компанії як до останньої інстанції. У цьому випадку вони нахабно брешуть», – каже він.
Віктор Муренко повідомив Радіо Свобода, що нині сформований оперативний штаб, за участю представників силових і дипломатичних відомств. У його складі і представники компанії «Томекс» із Одеси. Останнє засідання оперативного штабу відбулося 1 жовтня, але які конкретно дії збираються вживати для порятунку моряків, за словами пана Муренка, дотепер не відомо.
(Одеса – Київ – Прага)