Доступність посилання

ТОП новини

Міністри фінансів Євросоюзу виробили кризову «доктрину»


Брюссель – Країни Європейського Союзу гарантуватимуть банківські вклади не менш як до 50 тисяч євро. Таким було спільне рішення, яке після тривалих дискусій та суперечок зуміли ухвалити міністри фінансів країн ЄС. Таким чином Європа знову зуміла продемонструвати свою здатність до єдності перед лицем серйозних загроз.

Сьогодні у Люксембурзі міністри вирішили підвищити мінімальну суму гарантій вкладів приватних осіб до 50 тисяч євро з 20 тисяч, що було мінімальною нормою в ЄС дотепер. Деякі країни вже встановили ще вищі рівні таких гарантій, але відтепер і протягом принаймні одного року жодна країна ЄС не може встановити менші гарантії.

Європейський комісар з питань економіки та монетарної політики Хоакін Альмунья висловив задоволення результатом, адже Європа зберегла єдність.

«Кожен із нас не живе в своєму власному національному ринку. Це не є реальністю. Сьогоднішні глобальні виклики, ситуація на фінансовому ринку потребують загальноєвропейської відповіді, а також, побудованого на цій відповіді загального підходу», – заявив Хоакін Альмунья.

Він додав, що сьогоднішня доктрина основана на європейському баченні того, «коли вдаватися до дій», «як підтримати фінансові інституції», «хто пухвалює рішення» і «як це контролювати». Єврокомісар переконував присутніх, що більше не можна ізольовано боротися із кризою. Хоакін Альмунья також висловив сподівання, що ця новина швидко й позитивно відобразиться на біржових показниках.

Голова французького фінансового відомства Крістін Лаґард також наголосила, що результатом засідання ради буде краще регулювання фінансових ринків.

«Наша спільна мета – гарантувати стабільність європейської фінансової системи, захистити громадян та забезпечити фінансування нашої економіки, що не повинна занепадати через кризу. Ми визначили спільні короткотермінові заходи. Також ми створили базу для кращого регулювання ринку фінансів. Раніше в Ніцці ми визначили загальну стратегію (Євросоюзу). Сьогодні, нарешті, ми виробили справжню доктрину, якої кожен з нас пообіцяв дотримуватися», – зазначила міністр фінансів Франції.

Міністри були поділені на два табори

Дебати в Люксембурзі тривали два дні і їхні результати важко було передбачити. Основні дискусії були зосередженні навколо рішення, яким чином врегулювати гарантії вкладів та навколо страхувального сектору.

Пропозиції умовно розділили міністрів на два табори. Одні згуртувалися навколо Франції, що закликала до координації фінансового ринку європейськими інституціями. Друга група, умовним лідером якої була Німеччина, виступала за те, щоб залишити нагляд за фінансовим ринком у руках кожної країни-члена ЄС.

Порятунок за сусідський рахунок

Німеччина чи Ірландія відповіли на хаос, що панує на ринку фінансів, значним підняттям гарантій на вклади та облігації приватних осіб. Це призвело до тривоги фінансистів сусідніх країн, бо могло б призвести до відтоку капіталу до безпечніших німецьких чи ірландських банків. Англійський уряд у відповідь на підвишення суми гарантій вкладів сусідами-ірландцями підняв планку гарантій приватних вкладів до 50 тисяч фунтів – це понад 64 тисяч євро, що більше від нового мінімуму ЄС.

Реагуючи за принципом «кожен сам за себе», Європа демонструвала відсутність організованого спільного підходу до наведення ладу на своєму ринку фінансів. Європейські та азійські біржі, реагуючи на нестабільність, ось вже два дні поспіль відповідали значним падінням індексів. Тому, знаходження ефективного та спільного рішення міністрами фінансів було нагальним.

(Брюссель – Прага – Київ)

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG