Доступність посилання

ТОП новини

Саміт ЄС у Брюсселі вирішив перебудувати капіталізм


Президент Франції Ніколя Саркозі під час саміту в Брюсселі
Президент Франції Ніколя Саркозі під час саміту в Брюсселі

Брюссель – Амбітний антикризовий план, розроблений декілька днів тому європейськими фінансистами, підтримали всі лідери Євросоюзу. Ця директива затверджена сьогодні на саміті ЄС у Брюсселі. Голови держав та урядів також закликали до реформування всієї капіталістичної системи Євросоюзу й світу. Головним нововведенням до правил гри на світовому ринку фінансів має стати міжнародний нагляд за банками та система раннього попередження про можливі кризові ситуації. Учасники саміту не оминули й європейської економіки та кліматичних змін. Проте перенесли на пізніше розгляд питання відносин із Москвою.

Саміт Євросоюзу, що відбувався під французьким головуванням, закликав до проведення нового «Бретон Вудса». Зазначимо, що Бретон Вудс – це назва американського міста, де у 1944 році на конференції було започатковано нинішню світову систему фінансів та Міжнародний валютний фонд.

«Будьмо відвертими: Європа не полишить цієї кризи без наслідків», – заявив у перебігу саміту французький президент Ніколя Саркозі. Він наголосив, що всі лідери ЄС виступили за невідкладне скликання міжнародного саміту, за участю всіх потужних економік світу. Вирішено, що аби вивести світові фінанси із глухого кута, треба здійснити перебудову глобального капіталізму. Реформи мають початися зі створення системи нагляду за банками й закінчуватися новими нормами кредитування та переглядом зарплат керівників фінансових установ, – зазначили лідери Євросоюзу.

Як мають виглядати основні принципи нової фінансової системи, пояснив журналістам президент Єврокомісії Жозе Мануель Баррозу: «Ми вже говорили про основні принципи – це транскордонний нагляд і фундаментальні принципи прозорості. Вони будуть в основі нового режиму (функціонування) світових фінансів. Ми ще називаємо їх «Бретон Вудс – 2». І також включаючи реформу міжнародних фінансових інституцій».

Порятунок європейських банків та відновлення довіри клієнтів бізнесу здійснюватиметься багатомільярдними грошовими вливаннями – вирішили голови країн ЄС.

Екологія в умовах кризи – «дороге задоволення»?

Зважаючи на кризу фінансів та слабшання економіки, декілька країн, зокрема, Польща та Італія, хотіли відкласти заплановані раніше заходи боротьби з кліматичними змінами. Зменшення викидів та створення екологічних мехінізмів дуже дороге та невчасне «задоволення» – заявили лідери цих країн. Проте наштовхнулися на тверду позицію Єврокомісії й решти країн європейської співдружності.

Довкілля – наша історична відповідальність, тому його не можна залишати на узбіччі, відповіли їм інші колеги по Євросоюзу. Тому плани охорони довкілля та боротьби з глобальним потеплінням були зрештою ухвалені самітом.

Діалог «ЄС-Росія» зачекає

Франція, розраховуючи на підтримку старої європейської гвардії, в першу чергу Німеччини та Італії, розраховувала використати саміт для розблокування переговорів із Москвою. Проте, Британія, Швеція та деякі з нових членів ЄС запротестували. Вони вважають, що Кремль ще не все зробив для того, щоб розвіяти тривоги Європи щодо Грузії. Найбільш послідовною в процесі блокування діалогу Євросоюзу з Росією залишається Литва. Цим вона викликає невдоволення тих, хто зацікавлений у зближенні з Москвою.

Президент Франції Ніколя Саркозі зауважив: «Про Росію ми не говорили. Але наприкінці дискусій я нагадав про своє переконання, що в сфері енергетичної безпеки та клімату мені видається розумнішим таки вести переговори з нашими російськими сусідами. І у цьому сенсі я думаю про Литву».

Згадавши офіційний Вільнюс, він мав на увазі, що Литва, вступаючи до Євросоюзу, зобов’язалася закрити свою атомну станцію. «То, зрештою, звідки, як не з російських джерел, їй доведеться брати енергію?», – риторично запитав пан Саркозі.

Зважаючи також на вчорашній провал переговорів Росії та Грузії у Женеві, питання розмороження діалогу ЄС-Росія відкладене щонайменше до 14 грудня. На цей день заплановано саміт «Росія – ЄС».

(Брюссель – Прага – Київ)

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG