Доступність посилання

ТОП новини

Білоруський опозиціонер знову серед кандидатів на премію Сахарова


Білоруський опозиціонер Олександр Казулін

Прага – Головну європейську нагороду в галузі демократії та прав людини може отримати ще один білоруський опозиціонер. Колишній політв’язень Олександр Казулін є серед трьох кандидатів на премію імені Андрія Сахарова «За свободу думки». Премію щорічно вручає Європейський парламент. Оголошення результатів відбудеться 23 жовтня.

Серед восьми кандидатів, які не раз демонстрували «свободу думки», цього року були і Далай-Лама, і звільнена з багаторічного полону колумбійська заручниця і політик Інґрід Бетанкур. Проте до короткого списку вони не увійшли.

Натомість гідне місце в ньому посіли три зовсім різні людини, з різних континентів, яких пов’язують «великі досягнення в справі захисту прав людини та її основних свобод», а також «пошана міжнародного законодавства і внесок у розвиток демократії», за які вручається премія.

Чий внесок визнають найбільшим?

Другий рік поспіль кандидатом на Сахаровську премію став китайський правозахисник Ху Цзя. Він працював у галузі захисту довкілля та захисту прав людей, що живуть з вірусом СНІДу. За свідченнями, які він дав по телефону підкомісії з прав людини Європейського парламенту майже рік тому, його заарештували й ув’язнили на три з половиною роки.

Інший кандидат походить з Демократичної Республіки Конґо. Отець Аполінер Малю Малю є головою незалежної виборчої комісії цієї африканської держави. Його заслуга полягає у влаштуванні мирної угоди, яка має покласти край громадянській війні в одному з регіонів країни, та у тому, що «діалог взяв гору над насильством».

Третій кандидат походить з країни, яку називають останньою диктатурою в Європі. Ним став нещодавній політв’язень і опозиціонер Олександр Казулін. Колишнього кандидата на президентську посаду, його засудили на п’ять з половиною років ув’язнення за організацію демонстрацій протесту проти нечесних виборів.

Чому саме Казулін?


Про це Радіо Свобода запитало депутата Європарламенту від Нідерландів Яна Марінуса Вірсму, який разом з польськими колегами, висунув його кандидатуру. Він сказав, що пана Казуліна «номінували ще влітку, коли він був в ув’язненні. Ми дуже раді, що його звільнили, але ми вирішили зберегти його кандидатуру на премію Сахарова. Цим ми демонструємо нашу стурбованість станом демократії. Радше, відсутністю демократії в Білорусі».

Якщо Олександр Казулін отримає премію Сахарова, він стане третім представником Білорусі, який отримав цю нагороду на 20 років її існування. Чи це є знаком особливої уваги Європи до Білорусі? Євродепутат вважає, що так: «Звичайно, ми звертаємо особливу увагу. Не лише я чи мій польський колега пан Потасевич, який став ініціатором цієї номінації, — Європейський парламент в цілому занепокоєний ситуацією в Білорусі. Ми мали багато засідань, присвячених цьому питанню. Крім того, Білорусь є сусідом Європи, і нам не дуже подобається, коли країна з 10 мільйонами людей, наш сусід, має недемократичне правління. І чим більше країна демонструватиме брак демократії, тим більше ми демонструватимемо свій інтерес, це логічна реакція», – сказав в інтерв'ю Радіо Свобода євродепутат Ян Марінус Вірсма.

Проте, як говорять в кулуарах парламенту, саме через той факт, що Білорусь є лідером за кількістю Сахаровських премій, цьогорічна нагорода, найімовірніше, поїде до іншого континенту.

Оголошення переможця відбудеться 23 жовтня, а вручення премії урочисто пройде 17 грудня. На цю церемонію запрошені усі попередні володарі цієї премії, адже цього року її вручатимуть уже вдвадцяте.

(Київ – Прага)
  • Зображення 16x9

    Марія Щур

    В ефірі Радіо Свобода, як Марія Щур, із 1995 року. Кореспондент, ведуча, автор програми «Європа на зв’язку». Випускниця КДУ за фахом іноземна філологія та Центрально-Європейського університету в Празі, економіст. Стажувалася в Reuters і Financial Times у Лондоні, Франкфурті та Брюсселі. Вела тренінги для регіональних журналістів.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG