Доступність посилання

ТОП новини

Україна може опинитися перед загрозою безробіття


Гості Вечірньої Свободи: Борис Соболєв - заступник Голови РНБО України та Наталія Шевченко - заст. начальника управління організації надання соціальних послуг держ авного Центру зайнятості Міністерства праці та соціальної політики України

(Скорочена версія. Повну версію «Вечірньої Свободи» слухайте в аудіозапису)

Роман Скрипін: Пані Шевченко, скажіть, що у нас з безробіттям? Чи все гаразд, як про це говорить державна статистика, чи ми просто заплющуємо очі на реальність і говоримо про те, що в Україні нібито все гаразд?
Наталія Шевченко: Фінансова криза все ж таки відрізняється від економічної. І треба розуміти, що ситуація на ринку праці відобразиться трошки пізніше. Ринок має інертний характер, і реакція буде трохи пізніше. Тенденції до різкого збільшення числа безробітних ми не очікуємо.
Наталія Шевченко: Ми сьогодні повинні розуміти, що фінансова криза все ж таки відрізняється від економічної. І треба розуміти, що ситуація на ринку праці відобразиться трошки пізніше. Ринок має інертний характер, і реакція буде трохи пізніше.
На даний час я можу сказати, що Державна служба зайнятості вивчає ситуацію, яка відбувається на ринку праці. Наші дні показують, що тенденції до різкого збільшення числа безробітних ми не очікуємо, певною мірою не очікуємо, тому що на даний час відбувається сезонне коливання числа безробітних, які звертаються до служби зайнятості.
Наталія Шевченко
Треба розуміти, що географічне розміщення України, ті галузі, які на сьогоднішній день трошки припиняють свою діяльність: сільське господарство, сфера надання соціальних послуг південної частини України, вони певною мірою призводять до того, що в нас відбувається сезонне коливання і певною мірою збільшується чисельність громадян, які шукають роботу.
Такий процес є постійним. Ми проаналізували ситуацію по вересню, починаючи з 2006-2007 років, то різкого зростання числа безробітних немає.
Разом з тим ми вивчаємо ситуацію в тих галузях, які пророкуються як кризові, скажімо так. Це металургія, це будівельна галузь і хімія на даний час.
Справа в тому, що інформації від роботодавців, а кожен базовий центр зайнятості, районний і міський, працювали з роботодавцями, з’ясовували ситуацію, яку вони передбачають у своєму виробництві, то можна сказати, що на сьогоднішній день інформації щодо масового вивільнення громадян немає. У жоден базовий центр зайнятості така інформація не надійшла.
Наталія Шевченко: На даний час, дійсно, для того, щоб зберегти трудові ресурси, певні роботодавці скоротили тривалість робочого тижня, відправили людей у щорічні відпустки. На сьогоднішній день при дефіциті трудових ресурсів роботодавці певною мірою навіть бояться втратити тих працівників, які сьогодні в них є. Тому що, залишившись без роботи, не знаходячи її, певна частина людей просто виїде з України.
На даний час, дійсно, для того, щоб зберегти трудові ресурси, певні роботодавці скоротили тривалість робочого тижня, відправили людей у щорічні відпустки.
Треба також розуміти, що на сьогоднішній день при дефіциті трудових ресурсів роботодавці певною мірою навіть бояться втратити тих працівників, які сьогодні в них є. Тому що звільнити працівників і залишити себе взагалі без кваліфікованих працівників, без тих людей, які будуть завтра потрібні, які будуть працювати, тому що, залишившись без роботи, не знаходячи її, певна частина людей просто виїде з України.
Але можна говорити, що сьогодні служба зайнятості готова допомогти тим, хто все ж таки буде звільнений, хто вирішить змінити свою роботу.
Якщо говорити про будівельну галузь, то на даний час існує більш ніж 26 тисяч актуальних вакансій щодо потреб працівників.

Ми готові сьогодні навчити, перенавчити, допомогти людині все ж таки підвищити свою кваліфікацію для того, щоб бути затребуваним на ринку праці.
Це ж саме стосується і працівників, які будуть певною мірою звільнені з підприємств гірничодобувної, хімічної галузі. І знову ж таки треба розуміти, що роботодавець докладе всіх зусиль, щоб не звільняти висококваліфікованих працівників.
Ті люди, які не матимуть або мають не досить високу кваліфікацію, безперечно, вони можуть і повинні звернутися до служби зайнятості, для того щоб повернутися на ринок активними громадянами.
Роман Скрипін: Цікаво, чи Україна уникне цієї тенденції, коли скорочують дійсно кількість зайнятих робочих рук, і дійсно безробіття загрожує цілим галузям? Принаймні, навіть у багатьох розвинених країнах так відбувається.
Пане Соболєв, чи РНБО розглядала загрозу безробіття для української економіки? Чи окреслювали якусь перспективу?
Борис Соболєв
Борис Соболєв:
І розглядала, і розглядає, вживає заходів для того, щоб упередити.
Роман Скрипін: Ну, дивіться, просто...
Борис Соболєв: Але мова йде про структурне безробіття насамперед.
Роман Скрипін: Пані Наталя окреслила стан речей, які є сьогоднішній день. Поки що немає загрозливих тенденцій.
Проте вже пишуть про те, що, дійсно, є загроза зростання безробіття, є звільнення людей. Принаймні, це стосується приватного сектору, недержавних структур.
І є в нас інформація вчорашнього дня про те, що дійсно зупинився завод Ілліча. І інформація попередніх днів про те, що металургія зупиняє доменні печі. Це не може свідчити про те, що все буде гаразд.
Якщо це триватиме довго, то, очевидно, позбавлятимуться робочих рук, які тепер стають зайвими. Чи ні?
Борис Соболєв: У понеділок РНБО прийняла рішення, яке зараз уряд втілює в життя, в тому числі і в проекті закону, який сьогодні надійшов до ВР з приводу створення стабілізаційного фонду, який має безпосередньо інвестувати кошти в інфраструктурні проекти для того, щоб тут же затруднювати ті руки, які звільняються.
Роман Скрипін: А який розмір цього стабілізаційного фонду буде?
Борис Соболєв: Фонд розрахований на декілька мільярдів гривень.
Роман Скрипін: Декілька – це кілька десятків чи…?
Борис Соболєв: Декілька мільярдів гривень - це значить, що до 10 мільярдів гривень.
Роман Скрипін: Це така цифра, яку Ви зараз можете назвати?
Борис Соболєв: Так, це така цифра, яка може бути середньою від доходів від приватизації.
Роман Скрипін: Пане Соболєв, чи передбачалося на РНБО те, що безробіття в Україні зростатиме, попри динаміку останніх років, коли воно зменшувалося?
Борис Соболєв: Це не передбачалося на Раді, це констатувалося, тому що в умовах ринкової економіки внаслідок зупинення попиту на ті чи інші види товарів і послуг зупиняються відповідні виробництва, відтак перерозподіляються робоча сила, капітал у ті галузі, які є більш затребуваними або будуть більше затребуваними. Це насамперед ті галузі, які є менш ресурсоємними для України, такі як чорна металургія або, скажімо, великотоннажна хімія.
Роман Скрипін: Скажіть, будь ласка, у скільки передбачається зростання безробіття? Що говорять аналітичні записки?

Борис Соболєв: В Україні в наслідок демографічної кризи ця проблема не буде стояти. Вона має структурний характер.
Роман Скрипін: Скажіть, будь ласка, у скільки передбачається зростання безробіття?
Що говорять аналітичні записки?
Борис Соболєв: В Україні внаслідок демографічної кризи ця проблема не буде стояти. Вона має структурний характер.
Роман Скрипін: Пані Наталю, ми в цій студії про економічну кризу говоримо від початку літа, і всі заспокоюють, що того, того, того не буде, але так і так відбувається.
Власне, відносно того, що заспокоювали, що ні, нічого страшного не станеться, цього не буде і цього не буде… І, нібито, долар у нас спочатку впав, а тепер піднявся – 6,10 грн. на сьогоднішній день сягнув позначки, а попереджали, що ні, нічого не буде, зберігайте гроші в гривнях.
Те ж саме стосується, схоже, безробіття. Невже вдасться втримати за рахунок цього стабілізаційного фонду зростання безробіття в Україні?
Наталія Шевченко: Я можу говорити про фінансову стабільність фонду загальнообов’язкового соціального страхування в Україні на випадок безробіття.
На сьогоднішній день фінансова стабільність фонду дозволить нам якісно відреагувати на всі ті зміни, які відбудуться на ринку праці.
Наталія Шевченко: Ми не можемо говорити, що зовсім не буде підвищення числа безробітних. Ми очікуємо, що, можливо, буде збільшення на 70 тисяч людей.
Ми не можемо говорити, що зовсім не буде підвищення числа безробітних. Ми очікуємо, що, можливо, буде збільшення на 70 тисяч людей.
Я погоджуюся з тим, що безробіття буде носити структурний характер. Навіть якщо будуть вивільнятися люди з одних конкретних галузей, то сьогодні за рахунок коштів фонду є можливість, я впевнена в цьому, навчити, перенавчити і перенаправити робочі руки в ті галузі…
Роман Скрипін: Ну, от на кого можна навчити металурга? Ливарника на кого можна навчити?
Наталія Шевченко: Я вважаю, що нам на сьогодні необхідно зробити все, щоб їх не втратити перш за все…
(Скорочена версія. Повну версію «Вечірньої Свободи» слухайте в аудіозапису)

XS
SM
MD
LG