Доступність посилання

ТОП новини

США перед вирішальним днем


Нью-Йорк – 4 листопада американці обиратимуть нового президента. Головні претенденти на місце у Білому домі – сенатор Барак Обама, кандидат від Демократичної партії, та сенатор Джон МакКейн, республіканський кандидат.

Згідно з найновішими соціологічними дослідженнями, а опитування ці в останні тижні перед виборами робляться практично щодня, перед веде сенатор Барак Обама. За рівнем популярності він переважає в цілому по країні і зокрема у декількох так званих ключових штатах, від яких може залежати результат виборів.

Два мільярди доларів на агітацію. Хто переможе?

Завершується найтриваліша, майже два роки, і найдорожча передвиборна кампанія за всю історію Сполучених Штатів. Обидва кандидати витратили понад 2 мільярди доларів на агітацію, переважно телевізійну.

Перевага Обами відчутна, хоча й порівняно невелика – 6 відсотків. Співвідношення таке: 50 відсотків виборців кажуть, що голосуватимуть за Обаму, 44 відсотки – за МакКейна. Треба також врахувати, що десь 4 відсотки опитуваних досі зі своїм вибором не визначилися. Таких людей американський політичний сленг визначає терміном «fence sitters», «ті, хто сидить на паркані», тобто, досі не вирішили, на чий бік стрибнути.

Прихильники Обами вже ладні святкувати перемогу, хоча сам кандидат до останньої буквально години виступає на мітингах, обстоюючи свою кандидатуру. Так само робить і МакКейн. Рік Дейвіс, начальник штабу МакКейна, в інтерв’ю телемережі CNN сказав, що його кандидата «вже не раз вважали переможеним у низці штатів (під час первинних виборів), а він там, попри прогнози, вигравав і може виграти й тепер (на загальних виборах)».

Визначення переможця – система складна

Це не прямі вибори, де перевагу забезпечує математична більшість голосів. В Америці виграє той, хто набере більшість голосів у більшості штатів, а переможця визначає Колегія виборщиків. Вона складається з виборщиків – посадовців від кожного штату у кількості, що дорівнює представництву даного штату у Конгресі, а там, як відомо, 538 сенаторів і депутатів Палати Представників плюс троє від столичного округу Колумбія. Отож, 538 членів має й Колегія виборщиків. Скажімо, від Пенсільванії є 20 конгресменів у Конгресі США, тому і у Виборчій колегії – 20 пенсільванців.

Теоретично члени Колегії мають право голосувати за будь-якого кандидата, але на практиці вони віддають свої голоси за переможця у власному штаті. Отож стратегія передвиборної кампанії кожного кандидата така, щоб отримати більшість голосів насамперед у тих штатах, від яких найбільше конгресменів на Капітолійському пагорбі.

Для перемоги на виборах президентському кандидатові треба отримати як мінімум 270 голосів членів Колегії виборщиків. Так от, підраховано, що шанси Обами переважають, бо він уже забезпечив собі 333 потенційні голоси членів Колегії виборщиків. Але, знову ж таки, все це соціологічні дослідження. Усе має вирішитись 4-го листопада.

(Нью-Йорк – Київ – Прага)
XS
SM
MD
LG