Доступність посилання

ТОП новини

Росія переводить стрілки за економічні проблеми на заробітчан?


Росія -- Працівник Федеральної міграційної служби перевіряє документи у заробітчанина-будівельника.<br /> Ростов-на-Дону, 20 листопада 2008 р.

Прага – Росія обмежує можливості для іноземних робітників. Указ про скорочення квот для мігрантів на половину підписав цього тижня прем’єр Володимир Путін. Він пояснив, що це тимчасовий захід, пов’язаний зі світовою фінансовою кризою. Але оглядачі висловлюють сумнів у тому, що така політика допоможе розв’язати економічні проблеми Росії. Ба, більше. Правозахисники попереджають, що така політика може підживити расистські настрої.

Шаріфбек Саддрінін колись викладав географію у Таджикистані. Але тепер працює на будівельному майданчику у Москві, де щомісяця отримує 600 доларів. Левову частку цих коштів він переказує додому. Тепер Шаріфбек переймається, що втратить роботу в Росії. «Буде дуже важко, бо вдома роботи немає. Я не знаю що буде в січні, як люди будуть виживати»­, – бідкається таджицький заробітчанин.
А от на українських заробітчанах нововведення російського уряду позначиться мало, каже Радіо Свобода співголова об’єднання українців Росії Валерій Семененко: «Українці, як правило, якщо вони працюють у Росії, то це кваліфіковані робітники: електронщики, програмісти. І наврядчи їх торкнеться ця проблема зменшення квот».
Крім цього, Валерій Семененко помітив, що українських заробітчан у Росії стає менше. «Раніше було дуже багато, а зараз відтік. Я особисто знаю кілька будівельних бригад, які (в Росії) заробляли гроші, а зараз вони вже не їздять, бо такі ж гроші можна заробити в Києві і Одесі», – вважає один із лідерів української громади в Російській Федерації.
«Росіяни в таких умовах і за такі гроші не працюють»
Скільки людей приїздить до Росії на заробітки достеменно підрахувати дуже складно, оскільки багато хто працює нелегально. За деякими оцінками, ця цифра сягає 10 мільйонів осіб.
Чимало росіян ставляться до мігрантів вороже і вважають, що саме вони забирають їхні робочі місця. «Наша країна, наша робота» – під таким гаслом проводять мітинги по країні активісти «Молодої гвардії», молодіжного крила правлячої партії Росії. Вони також пропонують патрулювати будівельні майданчики, щоб відловлювати нелегалів.
Але росіяни навряд чи підуть працювати на місця, які традиційно займають заробітчани. «Росіяни за такі гроші і в таких умовах не працюють. До нас приїздять некваліфіковані робітники. Вони працюють за копійки. Це дуже вигідна робоча сила. А якщо вона нелегальна, то ще вигідніша», –говорить Радіо Свобода московська правозахисниця Світлана Ґаннушкіна, яка займається проблемами міграції.
За тих, хто працює нелегально, працедавці не зобов’язані відраховувати податки державі. Оглядачі попереджають, що скорочення квот для мігрантів призведе до того, що дедалі більше заробітчан тепер працюватимуть у Росії на чорно.
Правозахисники також стурбовані тим, що різке скорочення квот для мігрантів може роздмухати расистські настрої у російському суспільстві. На їхню думку, влада таким чином переводить стрілки за економічні негаразди на заробітчан. Коли ж проти мігрантів виступають політики на телеекранах, то такі слова потрапляють на родючий ґрунт. За даними центру «Сова», який проводить моніторинг нападів на міжетнічному ґрунті, з початку цього року в Росії таким чином загинули 84 особи, ще 360 було поранено.
(Прага – Київ)
  • Зображення 16x9

    Мар’яна Драч

    На Радіо Свобода – з 1996 року. Вела різні програми, серед яких «Україна і світ» та «Свобода сьогодні». Вивчала міжнародні відносини в Рузвельтському університеті в Чикаго і державне управління та економіку в Інституті державного управління і місцевого самоврядування (нині Академія) в Києві. Директор Української служби Радіо Свобода з травня 2013 року.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG