Представниця організації Хло Девіс каже, що ув’язнені скаржаться на те, що втрачають глузд, коли їх, так би мовити, обробляють звуком. «Їхні руки часто приковують до землі, тримають у темряві і лише сильно світять прожекторами. Це за екстремальної температури. Так людей тримають годинами, днями, з музикою, яка лунає з величезного гучномовця», – описує правозахисниця.
Такі методи не нові. У 1970-ті роки у Великій Британії у такий спосіб обробляли звуком деяких ірландських ув’язнених. Європейський суд з прав людини вирішив, що така практика, разом із позбавленням сну, принижує людей і є негуманною, але разом з тим не є тортурою.
«У декого склалося хибне враження про Ґуантанамо»
Американські військові схвалили використання музики щодо ув'язнених в Іраку у 2003 році. Тоді пояснювали, що це робиться для того, щоб «створити страх» і дезорієнтувати затриманих.
Командувач військовою базою Ґуантанамо, контр-адмірал Девід Томас заявив цього тижня журналістам, що нині ув’язнених не обробляють музикою, але не виключив, що така практика може продовжитися у майбутньому. Томас запевнив, що загалом умови утримання добрі: «У декого склалося хибне враження про Ґуантанамо. Умови утримання тут світового рівня, вони безпечні і гуманні».
Щоправда, не всі музиканти проти того, щоб їхні пісні використовували під час допитів. Барабанщик Стів Бентон з гурту «Драунінґ Пул» підтримує американські війська в Іраку. Він каже, що для нього це честь думати про те, що пісні гурту можуть допомогти зупинити такі теракти як 11 вересня.
(Прага – Київ)