Доступність посилання

ТОП новини

Парламент не зупинив офшорне пограбування України


Кирило Куликов

Гості Свободи: народні депутати Кирило Куликов (НУ-НС) та Віктор Терен (БЮТ)

(Скорочена версія. Повну версію «Вечірньої Свободи» слухайте в аудіозапису)

Роман Скрипін: В економіці у нас відбувається все так, як і попереджали економічні експерти. Не українські. Україна наближається до економічного армагедону, з якого вийде в іншій якості.
Ну, гривневі заощадження як у банках, так і в кишенях перетворюються на фікцію за підписом голови НБУ, пана Стельмаха.
Політики багато говорять про кризу. Але нічого не свідчить про будь-яку роботу з її подолання, не кажучи вже про системну.
Поза коаліціадами та традиційними політичними чварами сьогодні цікавим фактом видається безрезультатне голосування у ВР щодо ліквідації чорної діри українського бюджету - кіпрського офшору. Якщо говорити так спрощено.
Більшість депутатів не змогла відмовитися від такої простої можливості: робити себе багатшими. Хоча вони і так не бідні, ці люди, депутати, але під час кризи діє один принцип: рятуйся, хто як може. І закон не один для всіх…
Дуже довго можна говорити з економічними експертами та політиками стосовно того, що є офшори, чи вони корисні, чи не корисні, але факти поки що не свідчать на користь існування офшорних зон і користь їх для економіки України.
Я хотів би послухати, що з цього приводу думає Віктор Таран-Терен, народний депутат від БЮТ, який сьогодні у ВР агітував парламентарів проголосувати за скасування цієї угоди поміж СРСР та Кіпром.
Віктор Терен-Таран
Віктор Терен-Таран:
По-перше, я був на Кіпрі в складі української делегації як голова комітету Міжпарламентської асамблеї православ’я, як голова Комітету з питань духовності. Тобто, я не з питань оподаткування там був.

Та все ж у нас там було дуже багато часу. У нас була зустріч з президентом, була зустріч з парламентаріями, з банкірами. Було вдосталь часу, щоб ознайомитися і побачити, що називається, як працюють ці так звані офшорні зони. Ми про них дуже багато чули, але це ще можна було побачити на свої очі.
Я хочу сказати, що сама країна Кіпр є дуже бідною. Хоч вона є членом ЄС, але, скажімо, життєвий рівень і по зарплатах навіть, як це не дивно звучить, гірше навіть, як у нас. Це перше.
Віктор Терен-Таран: Сама країна Кіпр є дуже бідною. І в той же час Кіпр займає друге місце після Німеччини як інвестор в українську економіку. Це є 5 мільярдів доларів щороку. Але вся ситуація в тому, що це гроші не Кіпру.
І в той же час Кіпр займає друге місце після Німеччини як інвестор в українську економіку. Це є 5 мільярдів доларів щороку. Це є дуже багато. Але вся ситуація в тому, що це гроші не Кіпру.
Значить, наші олігархи українські переводять свої гроші (слово незрозуміле), величезні кошти на Кіпр, а потім уже як легалізовані, де їх не оподатковують, перекладають в українські банки. І на цьому наживаються за скромними підрахунками 500-700% від того, що вони вкладають. Тобто, це є абсолютно божевільні гроші.
І знаєте, от сьогодні голосування по тому, щоб денонсувати колишню угоду між СРСР і Кіпром, яка і справді давала можливість наживати гроші ще компартійні, особливо комсомольській кіпрській еліті, я сказав би так, які стали потім банкірами і таке інше.
І це був лакмусовий папір. Тобто, як будуть голосувати депутати з цього питання, чи є в них кошти там або в інших офшорах. Це є однозначно.
- Тобто, в БЮТ ніхто гроші в офшорах не тримає, бізнесом таким не займається. Так?
Віктор Терен-Таран: У даному випадку виходить, що це й справді саме так.
- Я не знаю. Якщо ми знайдемо, ми запросимо цих людей…
Віктор Терен-Таран: Я не фахівець у цій справі. Але в принципі сьогодні БЮТ (це ж можна подивитися по голосуванню) однозначно голосував, щоб цих схем не було.
- Насправді все надзвичайно сумно, те, що ми бачимо у ВР, оскільки депутати – люди небідні, заможні.
Я сам особисто розумію прекрасно схему, як уникають подвійного оподаткування. Навіть не подвійного оподаткування, а оподаткування в Україні уникають, а самі собі з кишені в кишеню перекладають.
Я думаю, що серед Ваших знайомих депутатів теж є такі персоналії або ті, хто…
Кирило Куликов: У мене є знайомий мер…
- Мер?
Кирило Куликов: …який продав свій банк на Кіпр.
- Ну, деякі люди працюють в НБУ, наприклад.
Кирило Куликов: У мене є знайомий мер, який продав свій банк Кіпру. І ця сума складає десь приблизно мільярд. Тобто, у квітні ця людина повинна сплатити десь приблизно 150 мільйонів доларів сюди в Україну.
Кирило Куликов:
Ні, у мене є знайомий мер, який продав свій банк Кіпру. І, як я знаю, ця сума складає десь приблизно мільярд. Тобто, у квітні ця людина повинна сплатити десь приблизно 150 мільйонів доларів сюди в Україну.
Це буде дуже гарний вчинок...
- Я хотів би з’ясувати один момент.
Незважаючи на те, що Ви депутат від НУНС, чи має бізнес політичне забарвлення, коли ми говоримо, що він користується однаковими офшорними схемами?
Кирило Куликов: Ні, не має, тому що кіпрська схема існує давно. Те, що вона задовольняє наших бізнесменів, вона задовольняє Кіпр, як правильно пан Терен казав, дуже бідну країну. Але завдяки тому, що ми фінансуємо цю країну, завдяки тому, що там є більш гнучке, а в багато разів немає податкового пресу на ці гроші, тому вони вітають, коли наші кошти заходять на Кіпр.
Тому вони роблять все, щоб ми не підписали. Адже ми намагалися дуже часто підписати цю угоду, нову угоду між Україною і Кіпром про оподаткування.
Проте Мінфін Кіпру, там навіть була така логіка, що у них немає часу, у міністра фінансів, він дуже зайнятий, щоб провести переговори з нашим міністром, тому що вони проводили, у них було 5 чи 6 раундів переговорів і логіка була така, що у міністра фінансів Кіпру не вистачає часу, щоб підписати цю угоду.
- Давайте уточнимо. Сьогоднішнє голосування у ВР, коли Регіони дали нуль голосів. Можливо, принципово. Хоча я більш ніж переконаний, що там є депутати-бізнесмени, які користуються цим…
Кирило Куликов: Я вважаю, що користуються всі. І неважливо
- А чому ж тоді БЮТівці голосували «за»?
Кирило Куликов: … від того, яка фракція.
Регіони не дали, тому що «а Баба Яга проти». Комуністи дали, тому що там президент – комуніст. А логіка чудова, тому що…
- Ми будемо сміятися зараз разом?
Кирило Куликов: …наприклад, у Лондоні мер – гомосексуаліст. Тобто, давайте обирати.
Тобто, ні. Комуністи не дали… Я не знаю, чому. Мені ця логіка зовсім не зрозуміла.
Роман Скрипін, Кирило Куликов
- Це ж смішно, якщо така аргументація, тому що там комуніст президент. А якщо цей комуніст президент їстиме дітей…
Кирило Куликов: Яж сказав про Лондон. Там гомосексуаліст.
- Ну, я думаю, що страшніше їсти дітей все ж таки. Правда? Там належність до Компартії – це другорядна річ.
Я не можу зрозуміти все рівно народних депутатів. Ну як зрозуміти? Якби я був народним депутатом або мав би можливість відмивати гроші через кіпрські офшори. Але я цієї можливості не маю, як і більшість українців. Правда ж?
Кирило Куликов: Хочете цікаву історію? Ви мене запитали, як колишнього голову Інтерполу. Ось історія.
Інтерпол не займається коштами, переводом коштів. Для того у держави є така система, яка називається фінмоніторинг, вона працює, є така (слово незрозуміле) група, вони мають доступ до всіх записів банківських…
- Це в Україні?
Кирило Куликов: Це в Україні вона є. Вона є в кожній країні…
- В українському Кримінальному кодексі є пряма стаття, яка передбачає покарання за ухиляння від сплати податків та приховування…
Кирило Куликов: В Кримінальному кодексі є ще й стаття, що коли рахунки без ліцензії НБУ ти маєш за кордоном, то це теж кримінальна відповідальність.
Кирило Куликов:
У Кримінальному кодексі є ще й стаття, що коли рахунки без ліцензії НБУ ти маєш за кордоном, то це теж кримінальна відповідальність.
Але робиться так. Ну, з мого досвіду як голови Інтерполу. Наприклад, є якась жінка з Литви, яка кожного місяця купує акції і продає їх на суму приблизно на 500 мільйонів гривень. Ну, такий Сорос, Білл Гейтс. Купує, продає, а прибуток повертає на батьківщину.
Ну, починаємо встановлювати, хто ж ця жінка? Встановлюємо, що вона 1924 року народження. Ну, може бути. Досвідчений інвестор. Після цього ми розшукуємо цю жінку в Литві, а вона сказала, що в неї вкрали паспорт. І це було зафіксовано в нашій базі даних.
Але відмітка про те, що вона прибула до України на кордоні, то у неї є в паспорті. Тобто, на цей паспорт вона купує акції, на цей паспорт вона повертає ці гроші вже в Латвію, але повертає вже не, наприклад, її прізвище було…
- Чекайте. Давайте ближче до наших реалій.
У нас дуже багато бізнесменів мають зареєстровані в офшорних зонах…
Кирило Куликов: Вони не мають, тому що там є повірений, який діє за дорученням. А цей повірений – це директор, він дає доручення якісь секретарці, яка приходить кожного року там розписується за, наприклад, облік.
- Слухайте, це можна якось довести в елементарний спосіб. І чи може моніторингова система України зафіксувати це?
Кирило Куликов: Це не проблема.
Роман Скрипін: Чому ж тоді у нас ніхто не поніс покарання за подібне відмивання коштів через офшори?

Кирило Куликов: Якщо буде бажання, буде і справа…
- Чому ж тоді у нас ніхто не поніс покарання за подібне відмивання коштів через офшори?
Є ж раціо про те, що гроші виводяться через офшори з України. Україна на сьогоднішній день наближається до елементарного банкрутства, те, що називається дефолтом.
Кирило Куликов: Якщо буде бажання, буде і справа…

(Скорочена версія. Повну версію «Вечірньої Свободи» слухайте в аудіозапису)
XS
SM
MD
LG