Доступність посилання

ТОП новини

Від 1 січня Росія знову залишить Україну без газу? (європейська преса)


Прага – Із наближенням 1 січня 2009 року європейські газети все настирливіше попереджають про повторення сценарію «газової війни» між Росією і Україною, який уже мав місце на початку 2006-го. Чимало експертів вважають, що ситуацію у газовому переговорному процесі між Києвом і Москвою збурюють політичні лідери, які готові «один одному перегризти горло», а також корупція, «яка править бал у газовій галузі».

Впливова лондонська «Файненшел Таймс» оприлюднила декілька матеріалів, присвячених черговій газовій кризі між Росією та Україною.

Газету, звичайно, найбільше непокоїть те, що внаслідок можливого чергового перекриття газових засувок «Газпромом» на кордоні з Україною знову постраждають європейські споживачі російського блакитного палива.

«Файненшел Таймс» інформує, що представники російського «Газпрому» вже об’їхали всі європейські столиці, пояснюючи, чому якраз Україна буде винна, коли з 1 січня газова труба виявиться порожньою.

Газпромівці, як вважає газета, намагаються випередити обвинувачення в тому, що відключення газу – це підла спроба Кремля завдати удару прозахідному київському урядові.

«Файненшел Таймс» також переконана, що саме Росія не бажає відокремити політику від торгівлі газом, і тут тісно переплетені політичні, комерційні, особисті інтереси тих людей, які управляють цим бізнесом і в Україні, і в Росії, і в Центральній Азії.

Тому лондонське видання пропонує Києву раз і назавжди покінчити з боргами за газ і навести порядок із грошовими розрахунками за газ всередині України і це, на думку «Файненшел Таймс», лише посилить незалежність України.

Однак відомий блоґер газети Ґедеон Рахман вважає, що такого наведення порядку з газом важко досягнути тому, що «політичні лідери, як завжди, готові перегризти один одному горла». А народу, як наголошує цей автор «Файненшел Таймс», http://blogs.ft.com/rachmanblog/ залишається тільки сподіватися, що «чергове призупинення постачання газу Росією» триватиме недовго.

Російська «Нєзавісімая Газєта» доповнює інші видання тим, що конкретизує деякі причини чергового загострення газових стосунків між Москвою і Києвом.

Ця газета вказує на те, що українська сторона на цих газових перемовах відмовляється визнавати, а відтак і платити газовий борг у сумі понад 2 мільярди доларів.

«Нафтогаз України» також відмовився взяти від «Газпрому» передоплату за транзит наступного року, яка, як зауважує «Нєзавісімая Газєта», набагато перевищує суму української заборгованості. Нова ціна за газ, як інформує московське видання, поки що сторонами не обговорюється.

Також немає згоди щодо збільшення частки на українському ринку газової дочки «Газпрому» – «Газпромзбут-Україна», яка забезпечує лише 10 відсотків українського внутрішнього ринку.

У Києві і чути не хочуть про прямий вихід «Газпрому» на українських споживачів. «Нєзавісімая Газєта» також вказує тут, що в Україні самі не можуть внести поки що ясність, куди діваються гроші, отримані від внутрішніх споживачів.

Видання наводить слова українського експерта Костянтина Бородіна, який наголошує, що «у цьому році позапланові прибутки «Нафтогазу» складали три з половиною мільярди доларів». «Куди ж поділися ці гроші? І звідки такий величезний борг перед постачальником газу?» – запитує експерт.

Всі ці запитання залишаються поки що без відповідей, зазначає «Нєзавісімая Газєта» і резюмує, що невирішеність переговорних проблем «може знову привести до того, що з 1 січня Україну залишать без газу».

(Київ – Прага)
  • Зображення 16x9

    Василь Зілгалов

    Із Радіо Свобода співпрацюю з 1989 року. Переїхав з Мюнхена до Праги у березні 1995 року. Народився в сталінській Україні. Троє з родини загинули від голоду у 1932-33 роках. Мати ледве уціліла в 1933-му. Батько пройшов Колиму але система все ж знищила його. Окрім батька, тоталітаризм згубив чотирьох моїх дядьків. Закінчив історичний факультет. Викладав методологію історії. Підготував дві дисертації. Чимало написав. Журналістом став з 1969 року, після вторгнення радянських військ до Праги. Опублікував роботи з історії політичної публіцистики, книги з історії українських міст, дослідження про Василя Пачовського, з історії української еміграції.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG