Доступність посилання

ТОП новини

2009-й обіцяє бути «гарячим» в Україні


Верховна Рада, 5 лютого 2008 р.

Київ – 2009 рік позначиться подальшим загостренням політичного протистояння у зв’язку з початком президентської виборчої кампанії. крім того, на країну чекає загострення соціально-економічних проб лем і через це посиляться протестні настрої населення. Таким є прогноз політиків та політологів.

2009 року українські громадяни і надалі переживатимуть наслідки фінансово-економічної кризи. Прогнози щодо її розвитку не дають великих підстав для оптимізму, вважає народний депутат від НУНС Юрій Стець.

«Криза швидко не минеться, – вважає депутат. – Дай Бог, аби наступний рік був просто стабілізаційним. Краще очікування мати реалістичні, а якщо станеться щось позитивне, то будемо просто радіти цьому».

Момент істини для політ-бомонду

Проте 2009 рік обіцяє більшості українських громадян широку можливість для вибору. Адже стартуватиме президентська виборча кампанія. І головний вибір, який стоятиме перед українцями це вибір між старими політиками і новими.

«Борис Єльцин під час кризових явищ в Росії казав: «Жить будем плохо, но не долго», – каже політолог Кость Бондаренко. – Це може стати епіграфом для української кризи, і для українського політикуму. Бо політики підходять до моменту істини. І наступного року народ має розписатися, що його задовольняє ситуація в країні, або ж має відправити Ющенка Тимошенка та Януковича на смітник історії».

Натомість представники старих політичних команд сподіваються, що й наступного року в розпал президентської виборчої кампанії головними гравцями будуть вже добре відомі політики. За їх словами, українці й надалі обиратимуть між Віктором Ющенком, Юлією Тимошенко і Віктором Януковичем.

«Рік буде непростий, бо ми тільки входимо в кризу, – каже депутат від фракції БЮТ Святослав Олійник. – Сьогодні зрозуміло, що на одному полюсі концентруються Ющенко і Янукович, а на іншому – Тимошенко. І це позитивно, бо цей конфлікт був розмитий і було три сосни, в яких усі блукали. Сьогодні цих дерев стає два».

Такої ж думки дотримується і депутат-нашоукраїнець Юрій Стець. З огляду на те, що сьогодні два реальні кандидати на перемогу в президентських виборах, «президентська кампанія 2004 року у повному обсязі буде відображена і в цих президентських перегонах», – вважає депутат.

Протести народять нову еліту

Ціла низка політологів дотримується думки, що у 2009 році на українській політичній сцені на хвилі масових акцій протесту можуть з’явитися нові обличчя. За словами політолога Костя Бондаренка, якщо наприкінці 2008-го за даними соціологічних досліджень готові були взяти участь в акціях протесту лише 15% громадян, то у 2009-му їх повинно стати більше. «Все-таки поріг терплячості українців є надзвичайно високим, – зазначає політолог. – Думаю, що ближче до весни варто провести ще одне таке дослідження, оскільки весна підігріває такі настрої».

Більшість опитаних нами політологів збігається на думці, що настрої населення у зв’язку з загостренням соціально-економічної ситуації радикалізуються. Тож, Радіо Свобода звернулися до лідера радикальної партії «Братство» Дмитра Корчинського.

«Народ почне масово бунтувати, і почне формуватися нова національна еліта – еліта протесту. – прогнозує Корчинський. – Вона замінить існуючу еліту. Люди, які зможуть прибрати від влади нинішніх негідників і казнокрадів і будуть новою владою. І це буде справедливо».

На думку Корчинського, акції протесту, що відбудуться в 2009-му відрізнятимуться від тих, що були у 2004 році. «Те що ми бачили в 2004 році – це був фестиваль, – каже лідер «Братства». – Тепер все буде більше подібне на події в Греції».

2009 рік обіцяє бути буремним. І, як стверджують політичні експерти, багатьом українцям доведеться бути не лише спостерігачами, але й знову стати дійовими особами суспільного політичного життя – так, як це було у 2004 році, у подіях, які отримали назву Помаранчевої революції.

(Київ – Прага)
  • Зображення 16x9

    Дмитро Шурхало

    Співпрацюю з Радіо Свобода, був кореcпондентом і редактором (2008–2017), зараз веду програму «Історична Свобода». Спеціалізуюсь на політиці та історії. Народився в 1976 році у Сумах. Закінчив факультет журналістики Львівського університету імені Івана Франка. Працював у газетах «Пост-Поступ», «Київські відомості», «Вечірні вісті», журналі «Власть дєнєг». Автор книжок «Українська якбитологія», «Міфи Другої світової війни» та «Скоропадський, Маннергейм, Врангель: кавалеристи-державники».

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG