Доступність посилання

ТОП новини

Президент Польщі хоче забрати з рук Кремля «газову палицю»


Президент Польщі Лех Качинський
Президент Польщі Лех Качинський

Варшава – Все вказувало на те, що в середу в Європі закінчиться двотижнева газова проблема. «Газпром» нарешті пообіцяв відкрути вентиль, і через газотранспортну систему України блакитне паливо знову мало надходити до Європи. Так не сталося. Попри всі нинішні ускладнення з постачанням газу, для Європи, на думку поляків, найважливішим є вирішення українсько-російського протистояння. У цьому випадку Польща хоче бути адвокатом України в Євросоюзі. Про це в середу в Польщі розмовлятимуть президенти Лех Качинський та Віктор Ющенко.

Двотижневе газове протистояння не надто сильно позначилось на економіці Польщі, і, як вважають фахівці, це сталося тому, що Польща третину первинних енергоносіїв видобуває на своїй території, до того ж, останніми роками в країні проводились заходи із заощадження енергії, зокрема в сфері комунальних послуг.
Та все ж у політичній площині Польща програла «газову війну» з Москвою, вважають оглядачі. Сталося це тому, що в той час, коли «Газпром» пред’являв ультимативні вимоги до України, польські лідери мовчали. Представники урядових кіл Польщі наголошували, що «газова війна» – це, мовляв, лише бізнесові протиріччя та неузгодженість між двома партнерами.
Знавець із питань польсько-українських відносин Марцін Войцеховський у розмові з Радіо Свобода зазначив: «Президент Лех Качинський не раз заявляв про те, що минулого четверга в розмові віч-на-віч із чеським президентом Вацлавом Клаусом хотів з’ясувати можливості майбутніх дій Євросоюзу стосовно України. Однак, після повернення до Варшави, президент Качинський нічого не сказав про результати переговорів із чеським лідером. Досі також немає відповіді на питання, чи готовий Євросоюз активно співпрацювати з Україною в справі вирішення газового конфлікту».

ЄС міг би купувати газ на українсько-російському кордоні?

Голова комісії Європарламенту з питань закордонних відносин, польський євродепутат Яцек Сарюш-Вольський вважає, що було б краще, коли б Євросоюз взяв на себе відповідальність за поставки газу через територію України. Тоді ЄС купував би газ не на кордоні Євросоюзу з Україною, а на українсько-російському кордоні.
А Марцін Войцеховський каже, що можливий також варіант, коли Євросоюз міг би пропонувати Україні та Росії участь у європейському газовому консорціумі, що в довгій перспективі гарантував би поставки блакитного палива до країн ЄС.
«Керівники Польщі мають запитати в лідерів України, наскільки вони готові нині вийти назустріч таким проектам, до якої міри подібні пропозиції вирішення газового питання влаштовують їх. Сподіваюсь, що цьому буде служити візит до Польщі Віктора Ющенка», – зауважив знавець з питань польсько-українських відносин Марцін Войцеховський
(Варшава – Прага – Київ)

XS
SM
MD
LG