Доступність посилання

ТОП новини

Майбутня модель енергетичної стратегії ЄC. Погляд із Угорщини


Угорщина – Залежна на дві третини від поставок російського газу, Угорщина в умовах нинішньої кризи як ніколи зацікавлена в альтернативних енергоносіях. Щодня економіка цієї країни втрачає від недопоставок блакитного палива десятки мільйонів доларів, а непрямі збитки ще більші, стверджують мало не в один голос економісти й політики. Вони ж таки вважають, що Євросоюз повинен негайно перейти від розмов до конкретного діла, щоб зменшити свою залежність від російської газової труби.

Угорщина запровадила у себе багатоступеневі режими економії газу, купила додаткові обсяги в Німеччині і навіть транспортує блакитне паливо до Сербії, де взагалі немає жодних газосховищ. Багато хто в Угорщині розуміє, що наразі це лише свого роду «пожежні заходи», і на тривалу перспективу енергозабезпечення регіону вони аж ніяк не впливають.

Міністр енергетичної галузі Угорщини Чаба Молнар вважає, що потрібна дієвіша стратегія на загальноєвропейському рівні, включаючи якнайшвидше будівництво газопроводу «Набукко». Він каже, що не слід обмежуватися у цій справі лише приватними програмами, а треба хоча б надати аванс із бюджету ЄС для початку будівництва «Набукко». «Брюссель повинен чітко заявити, що це буде не лише звичайна транзитна газова труба, а складова серйозної енергетичної стратегії Євросоюзу», – зазначає міністр.

При цьому нинішній уряд Угорщини не відмовляє в будівництві на території країни російського газопроводу «Голубий потік», за що його критикує консервативна парламентська опозиція.

Устами речника «Газпрому» Сергія Купріянова угорців орієнтують на те, що, мовляв, Угорщина залежить не від російського газового монополіста, а від ... України. Купріянов як представник великого приватного концерну, а не уповноважений зовнішньополітичного відомства Російської Федерації, ще в грудні заявив у інтерв’ю угорському громадському телебаченню, що український транзит газу з Росії є «спільною» з угорцями проблемою, яку в тривалій перспективі треба вирішувати далеко не в рамках двосторонніх відносин.

Після припинення російських поставок газу через Україну офіційний Будапешт зробив доволі різку дипломатичну заяву на адресу учасників газового конфлікту. Разом з тим, виступаючи на зустрічі «Вишеградської четвірки» в Братиславі минулого тижня, прем’єр Угорщини Ференц Дюрчань запропонував Євросоюзу допомогти Україні розрахуватися з Москвою за газ.

«Для початку треба збудувати «Набукко»

У світлі останніх подій комісар Єврокомісії Ласло Ковач, колишній міністр МЗС Угорщини, нагадує, що Брюссель готовий якнайшвидше зробити практичні кроки щодо зміцнення енергетичної безпеки країн ЄС.

«Один із напрямків – розширення джерел закупівлі енергоносіїв. Другий – збільшення мережі газопроводів... Довго це триватиме? Так, довго. Дорого коштуватиме? Так, недешево. Але треба розпочати цю справу, тому що низка європейських держав не отримала жодної молекули газу за останні дні... Ця криза прискорить не тільки процес мислення політиків, але і їхні вчинки. Для початку треба збудувати «Набукко» як альтернативний шлях газового транзиту», – зазначив член комісії європейських спільнот Ласло Ковач.

Згідно з розрахунками інженерів та економістів, проектування і будівництво газопроводу «Набукко» триватиме від двох до чотирьох років. Зважаючи на сьогоднішню кризу з транспортуванням енергоносіїв із Росії, цей процес можуть значно прискоротити.

(Угорщина – Прага – Київ)

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG