Доступність посилання

ТОП новини

«Газовий саміт»: обґрунтовані рішення чи «путінська» пропаганда


Брюссель – Газова криза остаточно вийшла за російсько-українські рамки. Російський газ став однією з головних і щоденних тем у євроустановах Брюсселя. Європейська Комісія у п’ятницю знову робила заяви та пояснювала, як будуватимуться стосунки з Росією та Україною у разі невідновлення газопостачань до країн Євросоюзу одразу після запланованого на вихідні саміту.

Європа все ще без газу. Але навіть якщо на саміті досягнуть компромісу, блакитне паливо з технічних причин все одно не одразу з’явиться у споживачів європейської спільноти. Брюссель усвідомлює, що навіть при найпозитивнішому варіанті сценарію, Європа все одно залишатиметься без російського газу ще принаймні тиждень.
Тим часом, після зустрічі послів країн-членів ЄС, що відбулася у четвер у Празі, представники чеського головування ще раз зазначили, що на саміт до Москви поїдуть чеський міністр промисловості та торгівлі Мартін Ржіман та єврокомісар із енергетики Андріс Пієбалґс. При цьому, їхня участь у цій зустрічі буде можливою тільки за умови присутності чільних представників України та Росії.
Ще однією умовою, поставленою перед учасниками газової суперечки, є їхня готовність приймати конструктивні рішення на тривалий термін. Причому переговори найближчими днями – це останній шанс для Росії та України, щоб реабілітувати репутацію комерційних партнерів, зазначив у п’ятницю речник Єврокомісії Йоганнес Ляйтенберґер. Він додав, що Європа очікує від саміту обґрунтованих дискусій та довготривалих рішень. Інакше відносини ЄС із Україною та Росією будуть переглянуті.
Якщо рішення не досягнуть і до початку наступного тижня і постачання газу не буде поновлене, заявив речник Комісії ЄС, «нам доведеться переглянути пункт за пунктом наші відносини і з Росією, і з Україною і за кожним із них оцінити, чи можемо ми продовжувати «бізнес як звично» за таких обставин».
«Путін може перетворити саміт на свій рупор»
Заяви українських чільників щодо нелогічності проведення «газового саміту» у Москві наче залишилися поза увагою представників Європи. Офіційних заяв, окрім тих, що пролунали в четвер з боку представників чеського головування в ЄС, не було, і, як виглядає, євроустанови загалом згодні з проведенням зустрічі у російській столиці.
Однак, Брюссель має побоювання, що російський прем’єр-міністр Володимир Путін використає суботній саміт для своїх пропагандистських цілей. Разом з тим, існує й інше побоювання, так би мовити, суто «європейського» характеру. А саме: навіть при тому, що з вуст представників Чеської Республіки лунають заяви про одностайність та єдність європейської позиції щодо газового конфлікту, все ж саміт може виявити слабкість та розбіжності в ЄС.
Деякі місцеві дипломати кажуть, що навіть, якщо Україна не буде представлена на зустрічі, євроінституції будуть не в змозі зупинити частину країн Євросоюзу, що не зважаючи на умову участі обох сторін, все ж приїдуть до Москви.

Принаймні, бажання приїхати вже задекларували чільні представники пари європейських країн із-поза меж ЄС, Хорватії і Боснії.
Здійснити те, що декларували у «помаранчеву» добу
Тим часом, брюссельські політичні аналітики продовжують коментувати газову кризу. Провідний аналітик «Центру європейської політики» Аманда Акчакоджа переконана, що джерела конфлікту, окрім політичного, мають ще й «корупційне» забарвлення.
Пані Акчакоджа заявила в інтерв’ю Радіо Свобода, що «і «Газпром», і «Нафтогаз» керуються здебільшого корумпованими особами, котрі мають стосунок до тіньових операцій. А дехто з них напряму пов’язаний зі своїми урядами. Україна повинна більш відповідально поставитися до очищення та реструктуризації своєї енергетичної індустрії. Для цього їй слід переконати Захід максимально наблизитися до ЄС. Піти цим шляхом Україна може, повернувшись до тих рішень, що Президент Ющенко задекларував ще у 2004 році, коли він казав, що докладе всіх зусиль для реструктуризації газової промисловості».
(Брюссель –Прага – Київ)

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG