Доступність посилання

ТОП новини

Мандруємо Сербією: Чортоград – легенда, міф, дійсність


Джаволя варош - місто Диявола
Анамарія Рамач

Белград – У центральній Сербії, за 280 кілометрів на південь від Белграда розташоване неймовірне чудо природи. Сербською мовою воно називається Джаволя варош. Найближчі переклади на українську звучали б як місто Диявола, Чортоград, чи навіть Чортопіль. Хто міг так назвати це природне диво, і чому саме так?


Сербський Чортоград є унікальним чудом природи. Складається воно з двох, у світі рідкісних, природних феноменів. Першим дивом є специфічні рельєфні форми – вертикальні кам’яні фігури у вигляді високих веж чи стовпів із горизонтальними кам’яними блоками, наче якимись шапками на верху. Друге диво – це два джерела надзвичайно кислої води високої концентрації мінералів.
Кам’яні фігури, що манять своїм виглядом, це результат довготривалої дії природи. Фігур більше двох сотень: від 2 до 15 метрів заввишки і до трьох метрів завширшки. Розташовані вони у двох ярах – так званому чортовому та пекельному. Тут і вода з двох джерел надзвичайно кисла, холодна, багата на калій, залізо, мідь, нікель та сірку, причому місткість цих речовин до 1000 разів більша, ніж у воді зі звичайних мінеральних джерел. Залізо дає червоний колір іншому джерелу, створюючи червону терасу.
Туристи, які прибувають сюди, емоційно діляться враженнями:
– Це надзвичайно дивовижне. Чогось подібного я ще не бачив у моєму житті. Чудово.
Я не очікувала такого вражаючого краєвиду, якого ніде не бачила. У світі мало відомо про це. Сербія мене здивувала дуже приємно, і скажу всім, щоб приїхали сюди.
За легендами, це закам’янілі «учасники весілля»
Із далекої давнини народ у легендах спробував пояснити те, що йому здавалося неймовірним. Так за однією легендою, колись давно на цьому місці жили віруючі люди. Одного дня чорт вирішив побавитися з ними. Зачаровані його злом, люди забули про родинні зв’язки і вирішили заподіяти лихо – одружити брата з сестрою. Злий намір спробувала призупинити русалка. Саме та, яка і сьогодні, як вважають, оберігає цей край. Але їй не вдалося вплинути на долю. Проте її молитву, перш ніж наречені повінчалися, почув Господь. Подув сильний вітер і скам’янив все весілля, разом із молодими.
Інша легенда подібна до першої. Дві сім’ї пішли сватати одну дівчину, виникла сварка. Русалці не вдалося запобігти сутичці, але Всевишній почув її крик. Щоб не дійшло до кровопролиття, він скам’янив двох наречених і все весілля. Так кажуть легенди. А наука?
Зверху на кожній фігурі стоїть камінь, мов шапка, тому і нагадують вони скам’янілі постаті. Але як ці форми справді виникли, яка сила їх рухає? Як вони, час від часу, «візуально» скорочуються, видовжуються, зникають і знову з’являються?
– Ми живемо у Новій Зеландії. І Нова Зеландія має подібні дива та цікаві чуда унікальні у світі, але чогось подібного там немає. Насамперед ці скелі, які просто виникають, і зникають, і оформляються знову, думаю що цього ніде у світі немає.
Наука у цьому бачить наслідок ерозії та атмосферних впливів. Схил терену, на якому розташовані фігури, дуже стрімкий. Вертикальна ерозія переважає над боковою, а дощовими краплинами пришвидшується формування стовпів. Виходить, що сонце, вітер, дощ та мінливі температури повітря і формують ці незвичайні фігури.
Чортоград був кандидатом на одне з семи нових чудес світу
Місцеві люди пишаються своєю знаменитістю – адже вона існує лише тут. Щось подібне, кажуть вони, існує в Альпах та десь в Америці, але різниця велика. Веж тут значно більше і самі вони більших розмірів.
Надзвичайна краса! Я подорожувала багатьма країнами, відвідала чимало надзвичайних місць, але це є чимось таким, чого я досі ще не бачила. Я дуже здивована.
Із 1959 року ця місцевість знаходиться під захистом держави, уряд Сербії назвав її пам’ятником природи першої категорії, а два роки тому сербський Чортоград був кандидатом на одне з семи нових чудес світу.
(Белград –Прага – Київ)

ФОТО ТА ВІДЕО

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG