Доступність посилання

ТОП новини

Угорські політики знають, як вибратися з кризи, але не чують один одного


Угорщина – Угорські парламентарі терміново радилися вчора про шляхи виходу національної економіки з кризи. Але так і не спромоглися на єдину ухвалу щодо багатообіцяючої програми дій уряду. Динамічний початок ризикує перейти у мляве продовження, адже ініціативи кабінету міністрів гальмують численні міжфракційні узгодження, застерігають місцеві аналітики. Що планує зробити угорський уряд насамперед для подолання кризи і що не влаштовує у цій програмі законодавців?

Йдеться про цілий пакет термінових заходів уряду, які, за твердженням урядовців, можуть у 2009-му та наступному році призупинити кризу в Угорщині. А в подальшому уряд вже шукатиме і прийнятні шляхи виходу з рецесії, тому що росту ВВП наразі не передбачається. Радше навпаки: прогнозують його зменшення на 2,5 відсотка.

Кого і як оподатковувати?


Прем’єр-міністр Ференц Дюрчань резюмував свій виступ у парламенті такими словами: «Зробімо так, як говорили вже давно – щонайменший тягар на працюючих, більше навантаження на обіг та нерухоме майно. Не трударів оподатковуймо, а торгівлю і нерухомість».

Глава кабміну пропонує зменшити податки населення, малого і середнього бізнесу, а також перебудувати засади соціальної і трудової політики держави. Це потребує перегляду вже ухваленого парламентом у грудні минулого року поточного кошторису.

Керівник фракції соціалістів Ілдіко Лендваї вважає, що уряд повинен звернути більшу увагу на безробіття в країні. Вона закликала колег: «Захистімо по змозі якнайбільше робочих місць, захищаймо, як тільки можемо і в такій мірі, щоб угорська економіка нарешті виборсалася з кризи».

Компромісів не уникнути аж ніяк

Попри різку критику опозиційних партій щодо діяльності чинного уряду і часті заклики подати у відставку, його міністри наполегливо пропонували депутатам ухвалити нову редакцію державного кошторису ще на екстреному засіданні парламенту. Але, на жаль, переважили емоції і давні міжпартійні образи.

Однак домовлятися політики мусять все одно, вважає політичний аналітик Ґерґев Баняс, якщо і не найближчими днями, то бодай протягом тижня-двох. Ініціатива в будь-якому випадку йтиме від кабінету міністрів, як і торік, коли треба було ухвалити новий закон про податки.

Ґерґев Баняс зазначає: «Тоді соціалісти потребували підтримки християнських демократів, а за річний кошторис вони змушені були домовлятися з вільними демократами. Такий сценарій можливий і зараз, щоб узгодити всі суперечливі питання щодо послаблення податкового пресу в країні, адже одні партії, скажімо, вимагають нижчої ставки податку на додану вартість, інші ж депутати цьому опираються. І це тільки один приклад».

Ефективні кроки уряду, на думку цього аналітика, повинні справити належне враження не тільки на угорські сировинно-товарні біржі, а й на закордонних кредиторів Угорщини – передусім західноєвропейські банки та МВФ. Не буде очікуваного результату – не слід сподіватися і чергових валютних траншів на проведення реформ, каже Ґерґев Баняс.

(Угорщина – Прага – Київ)

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG