Трихвилинний відео-заклик про допомогу жертвам у Смузі Гази першою відмовилася транслювати громадська телерадіокорпорація Бі-Бі-Сі. Її приклад наслідував новинний телеканал Sky.
У багатьох колах британського суспільства: політичних, культурних, а також загалом серед пересічних людей (про що свідчить понад 20 тисяч скарг, які надійшли лише на Бі-Бі-Сі) це рішення викликало величезне обурення. Та генеральний директор Бі-Бі-Сі Марк Томпсон залишається непохитним і рішення змінювати не збирається.
Томпсон заявив: «Це – політична криза з великими гуманітарними наслідками. Багато речей у самому гуманітарному аспекті є суперечливими, і навколо них точаться дебати. Чи має бути процес щодо воєнних злочинів? Чи будуть міжнародні інституції, представлені у Смузі Гази, під наглядом «Хамас», як заявила ця організація? Ми вважаємо, що найкраще цю історію можна розповісти у форматі журналістської програми, у якій твердження можна поставити під сумнів, заяви перевірити! Нас непокоїть, що після того, як таку програму з відповідним відеорядом побачать глядачі, вони невдовзі також побачать подібні кадри, але вже із закликом щодо грошової допомоги. Небезпека в тому, що люди можуть подумати, наче ми, таким чином, підтримуємо ту чи іншу точку зору на конфлікт».
Та пояснення Марка Томпсона переконують далеко не всіх. Річ у тім, що Комітет надзвичайних ситуацій, який являє собою парасольку для 13-ти допомогових агенцій, має бездоганну репутацію. Він готує такі телевізійні звернення із закликом про гуманітарну допомогу вже 46 років, і досі не було жодного випадку відмови на британському телебаченні. Як не дивно, суперечка, яка набула величезного розголосу в країні, зіграла на руку Комітетові. Зібрано рекордну суму допомоги цивільним жертвам Гази – понад мільйон фунтів стерлінгів.
Порушили «засадничі правила людської порядності»?
Половина депутатів автономного парламенту Вельсу – Національної асамблеї, що представляють усі чотири партії, які входять до його складу, написали до Бі-Бі-Сі листа з вимогою показати звернення Комітету.
На знак протесту голова МАГАТЕ лауреат Нобелівської премії миру Могамед ель-Барадей скасував заплановані інтерв’ю Бі-Бі-Сі, які збирався дати на економічному форумі в Давосі. На його думку, британська компанія «порушила засадничі правила людської порядності». Акторка, що була номінантом на Оскара, Саманта Мортон, та кілька інших діячів культури заявили, що бойкотуватимуть у майбутньому програми корпорації і закликали до бойкоту інших.
Проте інші зірки, хоча й вважають дії телеканалів помилковими, кажуть, що бойкот був би хибним рішенням на тих підставах, що Британія потребує як громадське телебачення, так і новинні канали.
(Лондон – Прага – Київ)