Доступність посилання

ТОП новини

Світова економічна криза – «буревій» для Польщі


Варшава – Досі уряд Польщі переконував своїх громадян, що світова економічна криза сильно не позначиться на економіці країни. Однак новий рік приніс тривожні вісті: світова економічна криза влучила в Польщу зі силою буревію.

Прем’єр-міністр Польщі Дональд Туск оголосив цього тижня: через економічну кризу необхідно на 10 відсотків скоротити витрати державного бюджету. Для здійснення цього проекту керівник польського уряду вимагав від міністрів негайного скорочення витрат в їхніх відомствах, також в структурах державної адміністрації на місцях.

Коментуючи урядовий план боротьби з наслідками економічної кризи, колишній міністр фінансів Польщі, зараз співробітник впливового дослідницького центру Buiness Centre Club професор Станіслав Ґомулка, зазначив: «Суму заощаджень 20 мільярдів злотих, запропонованих урядом (близько 6 мільярдів доларів), треба розділити на дві рівні частини. По-перше, маємо реальні гроші від скорочення бюджету. По-друге, із державного бюджету буде виділено та переведено на окремий неурядовий рахунок субсидії, які разом із кредитами від міжнародних фінансових установ будуть джерелом фінансування проектів будівництва польських доріг».

Опозиція критикує уряд

Опозиційні партії критикують урядовий закон. На думку опозиції, державне правління, змагаючись із кризою, мало б здійснювати такі ж заходи, як інші країни Європи, тобто не скорочувати, а збільшувати дефіцит бюджету країни, проводити масштабні інвестиції в інфраструктуру держави.

У п’ятницю стало відомо, які пункти бюджету окремих відомств будуть скорочуватись. Так міністерство закордонних справ цього року відкриє в Україні не три, а два нові дипломатичні представництва, повідомив міністр Радослав Сікорський.

Найбільші заощадження уряду на суму близько 1,5 мільярда доларів припадають на Міністерство оборони. Із таким рішенням уряду не погоджується президент Лех Качинський. За його словами, скорочення зупинять процес професіоналізації армії, також польський військово-промисловий комплекс оголосить банкрутство.

Як урядова програма бюджетних заощаджень позначиться на житті звичайних поляків? З цього приводу представник уряду міністр Міхал Боні зауважив: «Захищаємо звичайних громадян. Ідеться про захист витрат з бюджету на пенсійний фонд, зарплати, соціальне забезпечення, тобто на все те, що стосується життя кожної польської родини. Також вважаю, що адекватна відповідь уряду на прояви кризи має полягати в тому, щоби підтримувати інвестиції та добре використовувати субсидії Євросоюзу».

«Краще зменшити витрати держбюджету, ніж залишитися без грошей»

Міністр фінансів Польщі Ян Вінцент Ростовський заявив, що урядові краще зараз зменшити витрати державного бюджету, ніж наприкінці року країна залишиться зовсім без грошей.

Оновлення в середині року парламентом закону про державний бюджет неминуче, наголошує прем’єр Дональд Туск.

Отож чи вдасться урядові успішно закінчити операцію скорочення бюджетних витрат і чи це збереже від кризи польську економіку? У цьому сумнівається професор Станіслав Ґомулка.

«Вважаю, що урядова програма боротьби з наслідками економічної кризи може врешті-решт виявитись надто оптимістичною. В ній закладено небезпеку того, що хоча нині зроблено болючі для державних установ заощадження, однак вони в кінцевому рахунку можуть виявитись недостатніми», – каже пан Ґомулка.

Зараз в польській економіці така ситуація: триває крах на Варшавській фондовій біржі, від початку року банківський курс національної валюти – злотого – буквально з дня на день понизився по відношенню до долара на близько 10 відсотків, різко скоротились надходження до державного бюджету від сплати податків, зростає безробіття.

(Варшава – Прага – Київ)

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG