Доступність посилання

ТОП новини

Ізраїль після виборів: двоє називають себе переможцями


Ізраїль – Лідер партії «Кадіма» Ципі Лівні разом з однопартійцями святкує перемогу на парламентських виборах в Ізраїлі, Тель-Авів, 11 лютого 2009 р.

Прага – Чіткого переможця на вчорашніх парламентських виборах в Ізраїлі немає. У Центральній виборчі комісії завершують підрахунок голосів і, за попередніми даними, центристська партія «Кадіма» здобуде 28 зі 120 місць у Кнессеті. Праві з партії «Лікуд» мають отримати 27 депутатських мандатів. Водночас лідери обох цих партій вже проголосили свою перемогу на виборах.

Більшість голосів виборців ще не гарантує влади. Вперше за 60-літню історію Ізраїлю переможець парламентських виборів може опинитися в опозиції. Це лідер «Кадіми» Ціпі Лівні, яка нині очолює міністерство закордонних справ Ізраїлю. Вона закликала свого головного суперника разом утворити уряд.

«Цього вечора я звертаюся до Біньяміна Нетаньягу. Перед тим, як була відома дата виборів, я просила вас приєднатися до уряду під моїм керівництвом, щоб вирішувати питання, які постають перед Ізраїлем. Тоді ви відмовилися. Ви сказали, що народ має вирішити, має визначитися. Народ вирішив сьогодні – це «Кадіма!»,сказала Ціпі Лівні.
Ізраїль - Біньямін Нетаньягу, лідер партії «Лікуд» , виступає перед однопартійцями в ніч виборів у штаб-квартирі партії, Тель-Авів, 11 лютого 2009 р.
Натомість лідер «Лікуду» колишній прем’єр Біньямін Нетаньягу пообіцяв, що саме він очолить новий уряд і звернеться до «безкомпромісних прихильників безпеки, щоб сформувати нову коаліцію».

«Із Божою допомогою я керуватиму наступним урядом. Я впевнений, що мені вдасться зібрати стабільний уряд, який знатиме, як вирішити кризу в галузі безпеки та в економіці», – сказав колишній прем’єр.

Мирні переговори під загрозою?
Але жодна з партій не зможе самостійно сформувати уряд, тому ключову роль у формуванні влади може відіграти радикальна права партія «Наш дім Ізраїль» на чолі з Авіґдором Ліберманом. За попередніми даними, ця політична сила може розраховувати на 15 місць у Кнесеті.
Уродженець Кишинева, Ліберман проводив виборчу кампанію під гаслом «Без лояльності немає громадянства», агітуючи проти місцевих арабів, які вороже ставляться до Ізраїлю. Приблизно 20 відсотків із 7 мільйонів ізраїльських громадян є арабами.
Вирішувати, кому саме доручити створювати уряд, має президент Ізраїлю. Ізраїльські оглядачі очікують, що він дасть таке завдання Біньяміну Нетаньягу, якщо його підтримають інші праві партії.
Біньямін Нетаньягу та Авіґдор Ліберман виступають за жорстку політику щодо палестинців, тоді як Ціпі Лівні вважає, що треба продовжувати з ними переговори в обмін на землю.
Ізраїльтяни почали більше симпатизувати правим силам після січневої війни в Смузі Гази. І після завершення конфлікту ракетні обстріли ізраїльської території не вщухали.
Правий крен у Кнесеті підриває сподівання на те, що новий ізраїльський уряд скоро сяде за стіл мирних переговорів із палестинцями.
Тим не менше, Верховний представник ЄС з питань зовнішньої політики Хав’єр Солана сьогодні висловив переконання, що кризи на Близькому Сході не розв’язати, якщо там не відновляться «серйозні» мирні переговори.
(Прага – Київ)
  • Зображення 16x9

    Мар’яна Драч

    На Радіо Свобода – з 1996 року. Вела різні програми, серед яких «Україна і світ» та «Свобода сьогодні». Вивчала міжнародні відносини в Рузвельтському університеті в Чикаго і державне управління та економіку в Інституті державного управління і місцевого самоврядування (нині Академія) в Києві. Директор Української служби Радіо Свобода з травня 2013 року.

ФОТО ТА ВІДЕО

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG