Доступність посилання

ТОП новини

«Нафтогаз» може влізти у борги перед «Газпромом»


Київ – Перед «Нафтогазом України» нависла загроза. Через борги споживачів компанія може перестати вчасно розраховуватися із російським «Газпромом» за спожитий газ. Наскільки складною є нинішня ситуація, і чим це загрожує?

На цей час комунальники заборгували «Нафтогазу» понад 4,5 мільярда гривень. До того ж із кожним днем ця сума продовжує зростати. Тож якщо найближчим часом ситуація не зміниться, «Нафтогаз» не зможе вчасно розрахуватися з «Газпромом» за поставлений газ, заявив в інтерв’ю Радіо Свобода речник української компанії Валентин Землянський.

«До 7 березня ми маємо розрахуватися з «Газпромом». Інакше, ми будемо отримувати штрафні санкції у вигляді 100% передоплати газу, який нам постачається, і штрафні санкції за кожен день прострочки платежу. Ми намагаємося вирішити ситуацію, що склалася з власних ресурсів. У нас ще є промислові споживачі, і населення, яке споживає газ. Проте ми заходимо в глухий кут. На жаль, із 900 підприємств комунальної енергетики, які сьогодні працюють в Україні, лише 10 відсотків із якими у нас немає ніяких проблем», – зазначає Валентин Землянський.

Борги комунальників не єдина причина?

Наразі перед «Нафтогазом» і справді нависла загроза влізти у борги перед «Газпромом», сказав Радіо Свобода колишній керівник НАКу, регіонал Юрій Бойко. Однак, на його думку, борги комунальників - це не єдина і не найголовніша причина.

«Взагалі платіжна дисципліна різко впала, тому що влада не може провести відповідним чином субвенції та субсидії через систему бюджетів. Внаслідок того, що люди втрачають роботу, вони сплачують менше. Тому проблема платіжної дисципліни є. І, безумовно, вона відображається на фінансовому стані всього «Нафтогазу». Але це одна з багатьох причин. А головна причина – це незбалансованість самого «Нафтогазу» приблизно на 40 мільярдів гривень», – зауважив Юрій Бойко.

На думку директора енергетичних програм Центру імені Разумкова Володимира Саприкіна, причиною нинішніх проблем у «Нафтогазі» є відсутність внутрішнього ринку. Однак цю проблему мають вирішувати і Кабінет Міністрів, і Верховна Рада.

«НАК «Нафтогаз» захлинається. І це питання не суто «Нафтогазу», а загальнодержавне. Ми отримали ринкові європейські контракти на постачання газу, однак всередині країни у нас ринку, як такого, немає. Треба проводити цінову реформу, впроваджувати директиви Євросоюзу щодо газу. Отже, це питання і уряду, і Верховної Ради. Потрібно розробити відповідний закон щодо функціонування газового ринку в Україні», – вважає експерт.

Натомість керівництво України продовжує сперечатися щодо підписаних у січні газових угод. Після скандального засідання РНБО, на якому лунали гучні звинувачення на адресу Прем’єр-міністра Юлії Тимошенко, вона звернулася до Європейської комісії із проханням дати експертну оцінку контрактам із Росією. Однак\ наразі відповіді від Єврокомісії ще не було.

(Київ – Прага)
  • Зображення 16x9

    Тетяна Ярмощук

    Працюю на Радіо Свобода з 2005 року. Укладач та ведуча Ранкової Свободи, пишу на енергетичну та економічну тематику. 2006 року закінчила Інститут журналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка. А у 2009-му – Інститут політичних наук. 

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG