Доступність посилання

ТОП новини

Міжнародні спонсори з відбудови Смуги Гази зустрілися в Єгипті


Єгипет - Комісар із зовнішньої політики ЄС Хав'єр Солана та Держсекретар США Хіларі Клінтон на Міжнародної конференції з питань Палестини в Шарм-Ель-Шейху, 2 березня 2009 р.
Єгипет - Комісар із зовнішньої політики ЄС Хав'єр Солана та Держсекретар США Хіларі Клінтон на Міжнародної конференції з питань Палестини в Шарм-Ель-Шейху, 2 березня 2009 р.

Прага – Єгипет став у понеділок місцем проведення міжнародної конференції за участі 87 головних світових донорів, які виділяють понад 3 мільярди доларів на відбудову Смуги Гази, палестинської території, що зазнала руйнацій після нещодавньої військової операції. Палестинський прем’єр-міністр Салам Фейяд привіз до єгипетського міста Шарм Ель Шейх, де проходить конференція, план відновлення інфраструктури і бюджету Смуги Гази, що у сумі складає необхідність фінансування у майже 3 мільярди доларів. Міжнародні донори пропонують цілком достатні кошти.

І справді, держсекретар США Гілларі Клінтон заявила на цій конференції у єгипетському курортному місті, що лише США виділяють на відновлення Смуги Гази майже мільярд доларів. Європейський Союз назвав суму у більше як півмільярда, а лише шість арабських країн Перської затоки виділяють понад півтора мільярда доларів. І це лише найбільші донори із у цілому понад 70 країн і майже 20 міжнародних організацій, які зголосилися у Шарм Ель Шейху.

Держсекретар США відзначила тут, що президент Барак Обама хоче бачити Смугу Гази складовою частиною стабільної близькосхідної політичної мозаїки. «Обіцяючи виділяти ці гроші, ми будемо виходити з короткотермінових і довгострокових завдань. Недостатньо відповідати лише на нинішні негайні потреби палестинців. Подолання нинішньої кризи в Смузі Гази – це частина більш широких зусиль заради досягнення загального миру», – заявила Гілларі Клінтон.

Вона також зазначила, що США будуть вести діалоги з двома сторонами ізраїльсько-палестинського конфлікту задля з’яви незалежної палестинської держави, яку б поважали в усьому світі.

Контроль за використанням грошей здійснюватиме ООН

Єгипет та Ізраїль змушені тримати жорсткий контроль над кордонами зі Смугою Гази, бо бояться панічної втечі палестинців і транспортування зброї до Гази, що б спричинило нові спалахи насильства і атак на південні терени Ізраїлю. Але закриті кордони не сприяють покращенню ситуації в Смузі Гази. На цьому наголосив у неділю журналістам у самій Смузі Гази британський міністр із міжнародного розвитку Дуглас Александер: «Я несу дуже чітке послання, як і мій уряд у цілому: ми хочемо бачити повний, безперешкодний доступ для надходження допомоги до Гази. Масштаби людських страждань вражають».

Ізраїль вимагає, щоб підтримка зусиль із відновлення Смуги Гази не несла нової небезпеки його південним землям. «Хамас» усунутий від участі у цій конференції. Міжнародні донори ставлять вимогу, щоб гроші ні в якому разі не потрапили до рук представників цієї організації, хоча це є проблематичним, бо, як відзначають експерти, «Хамас» зберігає контроль над Смугою Гази.

Сполучені Штати вже заявили, що гроші для відбудови Гази будуть надходити і контролюватися через ООН та інші міжнародні організації, зокрема, Світовий банк. Представник Світового банку зазначив, що вони мають досвід співпрацювати в Смузі Гази напряму з установами і організаціями, які потребують кошти на відбудову.

(Прага – Київ)
  • Зображення 16x9

    Василь Зілгалов

    Із Радіо Свобода співпрацюю з 1989 року. Переїхав з Мюнхена до Праги у березні 1995 року. Народився в сталінській Україні. Троє з родини загинули від голоду у 1932-33 роках. Мати ледве уціліла в 1933-му. Батько пройшов Колиму але система все ж знищила його. Окрім батька, тоталітаризм згубив чотирьох моїх дядьків. Закінчив історичний факультет. Викладав методологію історії. Підготував дві дисертації. Чимало написав. Журналістом став з 1969 року, після вторгнення радянських військ до Праги. Опублікував роботи з історії політичної публіцистики, книги з історії українських міст, дослідження про Василя Пачовського, з історії української еміграції.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG