Лише через декілька місяців після цього Merrill Lynch пішов до уряду з простягнутою рукою, бо опинився на межі банкрутства. При цьому майже 700 вищих керівників банку виписали собі премії щонайменше по мільйону доларів. Але справжню несправедливість платники податків бачать навіть не в цьому, а в тому, що саме вони, платники податків тепер мають розплачуватись за всю цю некомпетентність та марнотратство.
«Крадуть і від платників податків, і від своїх акціонерів»
Професор економіки Мерилендського університету Пітер Морісі зазначає: «У сфері цінних паперів на Вол Стріт минулого року вони втратили 25 мільярдів доларів, а 25 мільярдів доларів вони виплатили як премії. Потім вони взяли державну допомогу і кажуть, що вони не використали її на премії. Звичайно, що ні. Вони їх витратили раніше, а нині покрили свої витрати. Тобто, крадуть і від платників податків, і від своїх акціонерів».
У Британії подібне обурення викликало повідомлення про колишнього керівника банку Royal Bank of Scotland Фреда Ґудвіна. Він пішов на пенсію, що становить майже один мільйон доларів на рік, а його банк тим часом зазнав краху. Новий управляючий банку, якого призначив уряд, Ґлен Морено говорить, що це неприпустимо: «Мушу сказати, що така пенсія – це нагорода за неспроможність і невдачу. В Америці її називають «золотим парашутом». Я вважаю, що це не правильно».
Влада низки країн запроваджує обмеження
Відповідь влади і регулювальних органів на такі громадські настрої не забарилась. Першими були Сполучені Штати, де президент Барак Обама обмежив зарплати вищих керівників банків, які отримали фінансову допомогу уряду у півмільйона доларів. Подібним шляхом планують піти в Німеччині. У Канаді акціонери деяких банків зажадали мати останнє слово у тому, скільки отримуватимуть керівники цих банків.
Деякі банкіри скоротили витрати самостійно: відмовилися від премій, від корпоративних літаків і від шикарних корпоративних вечірок. Інші – далекі від покаяння. Моріс Ґрінберґ, який очолював банк AIG упродовж 40 років, судиться зі своїм колишнім банком, бо вважає, що в банку його неправильно інформували про ціну акцій, яка виявилася завищеною. Інший банкір із Bank of America говорить, що даремно його банк брав таку велику банківську допомогу, і не тому, що він її не потребував, а тому, що банк тепер втратив репутацію.
Але не всі банкіри виявилися безсердечними і жадібними. Повідомляють, що один банкір із Флориди продав свою частку в банку і передав усю виручку в 60 мільйонів доларів на премію колишнім колегам.
(Прага – Київ)