Доступність посилання

ТОП новини

У Польщі створюють «Музей сталінського терору»


Варшава – Невдовзі Європа матиме вже третій музей сталінського терору. Перший був створений сім років тому в Угорщині. Також в литовській столиці Вільнюсі в будинку, що його колись займало КГБ, працює такий музей. А незабаром у Варшаві в підвалах колишнього міністерства безпеки відчинить двері «Музей сталінського терору». Новий заклад має стати черговим елементом «нової історичної політики» Польщі.

Минулого тижня представники Міністерства юстиції Польщі передали ключі від підвалу свого будинку ініціаторам створення «Музею сталінського терору» – працівникам «Музею Варшавського повстання». Чому саме їм доручено створити найновіший музейний заклад?

За всіма рейтингами популярності «Музей Варшавського повстання» користується небувалим зацікавленням польської молоді. Це тому, що молодий відвідувач цього музею, завдяки сучасним мультімедійним засобам, має шанс потрапити в центр подій та брати участь у віртуальних боях із нацистами на вулицях Варшави. Подібний формат виставки має бути задіяний і в створенні нового варшавського «Музею сталінського терору».

Координатор проекту, співробітник «Музею Варшавського повстання» Пьотр Слівовський наголошує, що ідея створення нового музею універсальна.

«Це не буде музей, прив’язаний до одного місця. Ми не хочемо створити експозицію лише слідчого ізолятора, що колись був у Варшаві. Хочемо створити музей, де відвідувачам показуватимемо в цілому репресії сталінського періоду в Польщі, побачені через призму саме цього слідчого ізолятора», – зазначає Пьотр Слівовський.

Щоб зацікавити молодь

Ідея створення музею вписується в інші проекти з числа так званої «нової історичної політики» Польщі, яка, серед іншого, має зацікавити молодь історією 20-го століття. Треба зазначити, що при здійсненні цього, та інших проектів із «Музеєм Варшавського повстання» тісно співпрацює Інститут національної пам’яті. Ця установа також має намір виходити назустріч польській молоді.

Речник Інституту національної пам’яті Анджей Арсенюк розповів: «Наприклад, пропонуємо шкільній молоді активно проводити разом із нами зимові канікули. Час дозвілля поєднується з участю у навчаннях із історії, лекціях та інших починаннях, що мають на меті, серед іншого, зацікавити молоде покоління у поширенні історичних знань. Інститут створює також віртуальні музеї, відкриває історичні веб-сайти про різні аспекти історії, наприклад, про виникнення руху «Солідарність», запровадження в країні воєнного стану».

Важливе завдання – зберегти автентичність

Координатор проекту «Музею сталінського терору» Пьотр Слівовський говорить, що позитивом проекту є автентичність. «Безумовно, там автентичні келії, коридори, замки на дверях. Ми зараз почали реставраційні роботи стосовно збереження написів на стінах, що їх зробили в’язні. Зараз головне наше завдання полягає у тому, щоб усі ці історичні пам’ятки відкрити та зберегти, – наголошує Пьотр Слівовський.

Нині «Музей сталінського терору» поки-що займає шість тюремних камер. Ще цієї весни, з допомогою Інституту національної пам’яті, буде виготовлено біографічну експозицію про поляків запроторених до сталінських в’язниць. Ця подія має символічне значення, оскільки у згаданому будинку нинішнього Міністерства юстиції колись було Міністерство безпеки та слідчий ізолятор, в якому утримували членів польського збройного підпілля 1945-53 років.

(Варшава – Прага – Київ)

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG