Доступність посилання

ТОП новини

Фінансування науки – інвестиції в майбутнє, однак у Латвії наразі цього не усвідомлюють


Рига – В умовах глобальної економічної кризи Євросоюз робить ставку на інвестиції в науку та новітні технології для стимулювання економіки. Натомість у Латвії, яка очолює список країн ЄС за рівнем інфляції та безробіття, спостерігається найнижчий обсяг фінансування наукових та інноваційних розробок і досліджень. Водночас місцеві фахівці визнають, що Латвія недостатньо використовує власні наукові відкриття і тому втрачає значні кошти.

Запроваджений латвійським урядом режим загальної економії торкнувся і науки. І якщо інші країни, незважаючи на економічні проблеми, збільшують фінансування цієї важливої для майбутнього розвитку держави галузі, Латвія вибрала інший шлях, заощаджуючи на науці.

Латвійські державні інвестиції в науку становлять 0,63% від внутрішнього валового продукту, в той час як, зокрема, у Швеції цей показник сягає майже 4%. Дані міністерства науки та освіти Латвії свідчать, що цього року в порівнянні з минулим буде втричі зменшено фінансування наукових галузей.

Академік Латвійської академії наук, професор Яніна Курсіте каже, що латвійська наука переживає складний час. «Латвійській науці важко, дуже важко. Зараз ми говоримо про економічну, фінансову кризу, але слід відзначити, що однією з ознак латвійської ідентичності, а також важливою умовою виживання у майбутньому є наука та культура», – зазначає професор.

Можна заробити 5 мільярдів на продажі патентів

Президент Латвійської академії наук Юріс Екманіс вважає, що латвійська наука здатна приносити прибуток, але поки що Латвія не повною мірою використовує власні наукові відкриття і з огляду на це втрачає значні кошти.

«Безперечно, 5 мільярдів євро латвійський бюджет втрачає щорічно», – наголошує Юріс Екманіс.

За словами науковця, Латвія не має системи, яка б дозволяла заробити на патентах. Щорічно в країні реєструється майже 100 наукових патентів, однак ніхто не використовує їх, щоб продати за кордон і заробити на цьому.

«Зокрема Інститут органічного синтезу Латвії багато працює у фармацевтичній сфері і розробляє нові медикаменти. Його співробітники домовляються із західними фірмами, які патентують їхні розробки за кордоном. Ми підрахували, що ці патенти у минулому році збагатили світ на три мільярди євро. І це тільки один інститут. А ми через свою бідність ці патенти не можемо запустити», – говорить Юріс Екманіс.

Він вважає, що саме нинішній кризовий час є сприятливим для зміни ситуації. «Якщо настали важкі часи, тоді слід зробити ревізію і з’ясувати, що можна продати. Я маю на увазі з місцевого продукту. У нашому випадку – це патенти», – наголошує президент Латвійської академії наук.

Наблизити науку до бізнесу

Водночас експерти визнають, що в Латвії досить слабкі зв’язки між науковцями та підприємцями. Дані дослідження, проведеного Центральним статистичним управлінням Латвії свідчать, що інноваційні та дослідницькі розробки у латвійському підприємницькому середовищі відіграють незначну роль.

Латвійські підприємці вважають, що сьогодні наука не повинна отримувати кошти тільки за те, що вона наука. Вони готові інвестувати в ті наукові галузі, які є перспективними і сприятимуть розвитку латвійського виробництва.

(Рига – Прага – Київ)
XS
SM
MD
LG