Доступність посилання

ТОП новини

Брюссельська угода позбавила Росію можливості прямого тиску на Україну – аналітики


Прага – Українська, але під європейським контролем – так експерти характеризують новий статус української газотранспортної системи після підписання угоди про її модернізацію між Україною та Європейським Союзом. За словами аналітиків, таким чином Росія позбавляється можливості встановити свій контроль над українськими газогонами. Цим вони пояснюють різко негативні реакції з російської столиці на нову угоду.

Згідно з угодою, підписаною в Брюсселі в понеділок, Європейський Союз надаватиме технічну допомогу в підготовці модернізації української газотранспортної системи. На думку аналітиків, це, ймовірніше за все, означатиме, що і значну частину роботи виконуватимуть європейські компанії. Вони ж, фактично, і будуть операторами газогону. Хоча Прем’єр-міністр Юлія Тимошенко запевняє, що юридично газогін залишиться власністю України.

«Наша спільна декларація чітко говорить, що згідно з українським законодавством, українська газотранспортна система залишиться власністю держави», – наголосила Юлія Тимошенко.

Ця домовленість викликала бурхливу реакцію в Росії, яка побоюється, що контроль над українською газотранспортною системою випливає з її рук. Аналітики у російській пресі пишуть, що це неминуче вплине на російсько-європейські стосунки.

Реалізація проекту мала б зблизити Україну і Євросоюз

А на думку американських аналітиків із дослідницького центру Стратфор, Росія чинитиме спротив втіленню брюссельських домовленостей, бо після того, як європейські компанії візьмуть участь у модернізації газогонів, ЄС матиме місце за столом переговорів між Москвою і Києвом, що виключить можливість прямого тиску на Київ.

Також, на думку вже російських оглядачів, «Газпром» побоюється збільшення своїх видатків внаслідок модернізації українських газогонів. Адже досі він платить за транзит газу територією України в декілька разів менше, ніж за транзит іншими європейськими країнами.

Як вважають американські аналітики з компанії «Стратфор», на проект загалом може чекати багато небезпек – і з боку Росії, і з боку самої України, і з боку ЄС, адже його підписання відбувається у часи фінансової кризи. Але якщо він все ж таки почне здійснюватися, то на думку аналітиків «Стратфор», європейці отримають набагато краще уявлення про те, як до них потрапляє стратегічно важлива сировина, а спроможність Росії створювати «кризи» навколо неї різко зменшиться. Вже це матиме потужний вплив на зближення України і Європи та на втрату політичного контролю Росії над своєю сусідкою, вважають американські аналітики.

(Прага – Київ)
  • Зображення 16x9

    Марія Щур

    В ефірі Радіо Свобода, як Марія Щур, із 1995 року. Кореспондент, ведуча, автор програми «Європа на зв’язку». Випускниця КДУ за фахом іноземна філологія та Центрально-Європейського університету в Празі, економіст. Стажувалася в Reuters і Financial Times у Лондоні, Франкфурті та Брюсселі. Вела тренінги для регіональних журналістів.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG