Доступність посилання

ТОП новини

Обама в Туреччині простягнув руку мусульманам


Президенти США Барак Обама та Туреччини Абдулла Гюль під час зустрічі в Анкарі, 6 квітня 2009 р.

Прага – За мир і діалог з ісламом та створення Палестинської держави поруч із Ізраїлем висловився під час свого перебування в Туреччині американський президент Барак Обама. У перебігу свого дводенного візиту до мусульманської країни, що також є важливим союзником по НАТО в регіоні, Обама намагався відновити зв’язки, які постраждали внаслідок американського вторгнення в Ірак, війни в Афганістані та підтримки Ізраїлю попередньою адміністрацію Джорджа Буша.

Перед поверненням до Вашингтона Барак Обама зустрівся з представниками ледь не всіх головних релігійних громад, що існують у Туреччині. Вранці, 7 квітня, він відвідав Святу Софію та Блакитну Мечеть і приймав у своєму готелі представників юдейської, християнської та мусульманської громади Туреччини. Лейтмотивом цих та інших зустрічей, зокрема промови в парламенті, було бажання Америки перегорнути сторінку стосунків із мусульманським світом.

«Я хочу, щоб було зрозуміло, що американські стосунки з мусульманською громадою, з мусульманським світом не базуються лише на тому, що протистоїмо тероризму. Ми хочемо тіснішої співпраці, що ґрунтуватиметься на наших спільних інтересах та взаємній повазі. Ми будемо уважно слухати, ми подолаємо непорозуміння, ми шукатимемо спільні позиції», – зазначив Барак Обама.

Він говорив, що в Америці немає упереджень проти мусульман, що вони збагатили Америку і її культуру своєю присутністю. І як приклад навів власну родину, своїх мусульманських родичів із Кенії та свій досвід життя в одній з найбільших мусульманських країн світу – в Індонезії.

Обама за вступ Туреччини до ЄС

Говорячи про Туреччину з її міцними світськими традиціями, Обама намагався уникнути враження, що він вважає її мусульманською державою. Обама наголошував на європейськості Туреччини і висловлював підтримку прагненню Анкари долучитися до Європейського Союзу.

«Відповідаючи на виклики 21століття, ми маємо зробити Європу по-справжньому об’єднаною, мирною та вільною. Тому Сполучені Штати твердо підтримують прагнення Туреччини стати членом Європейського Союзу», – заявив президент США.

Ще одним делікатним моментом для Обами в парламенті Туреччини була історична тема вірменської різанини під час Першої світової війни. «Незалежно від моїх поглядів, це справа турецького і вірменського народів порозумітися щодо свого минулого. І найкращим шляхом для вірменського і турецького народів є процес, який буде чесний, відкритий і конструктивний», – зауважив Барак Обама.

Він високо оцінив зусилля Туреччини щодо налагодження стосунків із Вірменією і висловив надію, що добрі стосунки з усіма закавказькими країнами допоможуть Туреччині посприяти встановленню миру в Нагірному Карабасі. Символічною у цьому зв’язку була зустріч Обами з міністрами закордонних справ Туреччини і Вірменії в Стамбулі.

(Прага – Київ)
  • Зображення 16x9

    Марія Щур

    В ефірі Радіо Свобода, як Марія Щур, із 1995 року. Кореспондент, ведуча, автор програми «Європа на зв’язку». Випускниця КДУ за фахом іноземна філологія та Центрально-Європейського університету в Празі, економіст. Стажувалася в Reuters і Financial Times у Лондоні, Франкфурті та Брюсселі. Вела тренінги для регіональних журналістів.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG